Ahmed Saadawi „Frankenstein w Bagdadzie” Znak

frankenstein-w-bagdadzie

Antywojenna książka o wojnie.

 

To wysoce antywojenna książka o wojnie. Masakryczne obrazy i przerażające realia mieszają się z wątkami komediowymi i groteską. Są elementy grozy i baśni, czarnego humoru i science fiction. Przedziwna, chwilami irytująca i bardzo wciągająca. Nie sposób znaleźć aż tak wiele w żadnej innej książce.

 

Jak jawi się człowieczeństwo w tej powieści? Marnie. A to daje do myślenia. Jest dosadnie i wielogatunkowo. Potrzeba dużej cierpliwości i literackiej wnikliwości, by dokopać się do właściwego przekazu zawartego w tej książce. Oto na gruzach wojny, zamachów i upodlenia rodzi się potwór, który ma zmienić świat. Jak go oswoić? Strachem? Odpowiedzialnością? A może śmiechem?

 

Pogrążone wojną miasto obfituje w sprzeczności. Obrazuje to potwór sklejony przez jednego z mieszkańców Bagdadu ze szczątek ludzkich znalezionych na ulicy. Czy on coś zmieni? Czy będzie traktowany poważnie?

 

Cięta satyra, gotyckie klimaty grozy, czarny humor i makabryczne obrazy wojny łączą się w oryginalną całość, którą warto poznać i przeanalizować. Islamska codzienność ma tu nieco inny obraz niż ten znany z przekazów medialnych. Jest jakieś wariactwo w sposobie pokazania całego zła, które trawi świat, ale to dosadne wariactwo. Nic dziwnego, że autor znalazł się wśród finalistów The Man Booker International Prize 2018. Literatura wysokich lotów. Godna uwagi.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-240-4883-0
Premiera: 16 września 2019

Podziękowania dla Wydawnictwa Znak.

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Czarny humor, gotycki klimat grozy nie dla mnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *