Jones Hassen Khemini „Klauzula ojca” Czarna Owca

klauzula ojca

Relacje, których nie ma.

 

Niecodzienna powieść o współczesnych relacjach rodzinnych. Pełna lęków, tęsknot i niedomówień. Dająca do myślenia.

 

Autor zarysował w tej książce portret współczesnej szwedzkiej rodziny. Przedstawia panujące w niej relacje odarte z głębszych emocji i napawa lękiem przez anonimowość, wyizolowanie i oczekiwania, które prawdopodobnie nigdy nie będą spełnione. Z wrażliwością i ironią mówi o rodzinnych więziach, które są sztucznym tworem i podkreśla niechęć postaci do nawiązywania bliższych relacji. Przyzwyczajenie i ogólnie przyjęte normy społeczne wymagają od nich tego, by się z sobą kontaktować, choć w głębi serca żadne z nich nie chce tego robić.

 

Dziadek, który jest ojcem, przyjeżdża do kraju, żeby odwiedzić swe dorosłe dzieci. Syn, który jest ojcem, nie ma zbyt udanego życia. Przygotowuje się na przyjazd ojca, ale nie oczekuje go. Siostra, która nie jest matką, zadaje się z nieodpowiednim mężczyzną. Podczas dziesięciu wspólnie spędzonych dni wracają wspomnienia i tajemnicza klauzula podpisana w przeszłości. Czy jest jeszcze aktualna?

 

Książka jest niezwykle oryginalna, bo trzecioosobowa narracja nie pozwala zżyć się z żadną z postaci. Każda z nich jest bezimienna. Podkreślane są panujące między nimi relacje, choć tak naprawdę są one sztuczne, wymuszone. Brak dialogów nadaje historii chłodnego klimatu. Wszystkie te literackie zabiegi składają się na doskonałą i przejmującą całość, która oddaje współczesne podejście ludzi do relacji rodzinnych. Wyobcowanie, egoizm, potrzeba bycia docenionym i brak wrażliwości daje portret ludzi żyjących tu i teraz. W postaciach wykreowanych w tej książce, odbijają się wszystkie współczesne lęki i postawy. Przeczytajcie.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 300
ISBN: 978-83-8143-090-6
Premiera: 18 września 2019

Podziękowania dla Czarnej Owcy.

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Dzięki za polecenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *