Stefan Buijsman „Plusy i minusy” Znak

plusy i minusy

Matematyka jest wszędzie.

 

Świat pełen jest absurdów. Jednym z nich jest to, że matematyka jest wszędzie. Ale niewiele osób ją naprawdę rozumie. Czy musi tak być, że matematyka jest dostępna dla nielicznych?

 

Autor tej książki jest matematycznym geniuszem. W tej książce snuje filozofie na temat królowej nauk. Udowadnia, że jest ona obecna wszędzie, choć nie w formie wzorów, równań i wykresów znanych ze szkoły. Po co więc kolejne pokolenia uczą się czegoś kompletnie nieprzydatnego w praktyce? Po co komu tak abstrakcyjna nauka?

 

Liczby oddają strukturę otaczającego świata. Są pożyteczne, a jakże! Matematyka upraszcza rzeczywistość, choć trudno w to uwierzyć. Autor przytacza różne historyczne przykłady, aby udowodnić, że więcej jest plusów niż minusów ze stosowania matematyki w codziennym życiu. Czy przekonał mnie do swojej filozofii?

 

Podtytuł książki brzmi: „dla wszystkich, którzy kiedykolwiek bali się matematyki”. Sądziłam, że po jej lekturze można nieco bardziej oswoić tę zawiłą naukę. Teorie autora są przekonujące, ale nadal nie do końca zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy. Może gdyby wszyscy matematycy mieli bardziej praktyczne podejście do swojej dziedziny wiedzy, świat byłby prostszy?

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-240-5647-7
Premiera: 2 września 2019

Podziękowania dla Wydawnictwa Znak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *