Frances Maynard „Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr” Prószyński i S-ka

siedem.niedoskonalych.regul

Zawalczyć o samodzielność.

 

Kiedy całe dotychczasowe życie jest się zależnym od kogoś i nagle stajesz przed wyzwaniem życia na własny rachunek, to wierz mi, może to być trudne. Wyobraź sobie, że w dodatku tą osobą jest ktoś z autyzmem. Hm, nie mam więcej pytań.

 

Niedoskonałość. Czym jest w obliczu tak wielu prób? Elvira Carr dotąd żyła spokojnie, bo miała bezpieczny kąt, stały schemat dnia i opiekuńczą matkę. A teraz? Ma niepewność. I sztukę przyswojenia podstawowych reguł życia. A te, okazują się szalenie trudne. Dotąd chowana pod kloszem, nagle staje przed wyzwaniem bycia samodzielną. Świat „normalnych” ludzi nie jest dla niej zrozumiały, aby go rozgryźć musi postawić sobie wiele pytań, a potem poszukać odpowiedzi. Samodzielnie. Elvira Carr cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu…

 

Elvira opracowuje Siedem Reguł, które mają jej pomóc żyć wśród ludzi. Każda z tych reguł to wyzwanie i droga do zrozumienia tego, czego dotąd nie ogarniał jej autystyczny umysł. I tu pojawia się pytanie, czy gdyby wcześniej matka wyjęła ją spod klosza, nie byłoby łatwiej odnaleźć się tej dziewczynie w świecie bez matki?

 

Ta książka pobudza do myślenia. Odmienność wcale nie musi być ograniczeniem. Te ograniczenia budują sami ludzie przesadnie opiekując się osobą z niedociągnięciami umysłowymi. Pora zastanowić się nad przyszłością, w której dzieci przestana być dziećmi, a ich rodziców zabraknie. Co wtedy? Autorka przedstawiła walkę młodej kobiety z autyzmem o to, by odnaleźć się w świecie pełnym ludzi. To walka o samodzielność, która powinna być wypracowana znacznie wcześniej. Trzeba to przeczytać. I przemyśleć.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 464
ISBN: 978-83-8169-115-4
Premiera: 16 lipca 2019

Podziękowania dla Prószyński i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *