„Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne” Zysk i S-ka

cicha-noc

Detektywi pod choinką.

 

Świąteczny klimat sprzyja tajemnicom, zagadkom i niejasnym zdarzeniom. Właśnie wtedy łatwiej o chwile nieuwagi, a takie momenty są wystarczające, by doszło do przestępstwa. Kurtyna w górę! Oto antologia opowiadań kryminalnych spod piór klasyków.

 

Boże Narodzenie jest motywem przewodnim piętnastu opowiadań, które znalazły się w zbiorze. Są mistrzowie gatunku, autorzy znani, ale też zupełnie zapomniani. I to jest piękne, bo każdy czytelnik znajdzie dla siebie perełkę. Antologię otwiera „Niebieski karbunkuł” sir Arthura Conan Doyle’a. Osobiście uwielbiam, więc i to opowiadanie nie sprawiło mi zawodu. Mistrz dedukcji śmiało dyktuje warunki i pokazuje w czym tkwi sukces udanego śledztwa. Jasne, że nie każdy z detektywów, którego tu poznamy, będzie miał podobny styl pracy. Każdy z nich jest na tyle ekscentryczny, że nie sposób klasyfikować ich do jednej kategorii. Detektyw Crooke, ojciec Brown, lekarz Reggie Fortune, sierżant Beef i plejada innych postaci tworzą misz-masz kryminalnego dochodzenia oraz różnych dróg poszukiwania sprawców. Warto zajrzeć do złotej epoki kryminału i poczytać klasyków.

 

Zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po ten zbiór opowiadań kryminalnych, choćby po to, aby przekonać się, w jakim stylu przed laty konstruowano kryminalne zagadki i zachęcano czytelników do prób szukania rozwiązania. Nie potrzeba krwawych zbrodni i mocnych scen, by stworzyć wyjątkowy detektywistyczny klimat. Nic dodać, nic ująć.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-8116-797-0
Premiera: 26 listopada 2019

Podziękowania dla Zysk i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *