Annabel Abbs „Joyce girl. Pasja i upadek” Wydawnictwo Mando

joyce-girl-pasja-i-upadek

Cena miłości.

 

Obiecująca kariera, pragnienia i ambicje, które na zawsze opanowały serce. Niesprzyjające czasy, trudna droga do emancypacji, zazdrość, nieodwzajemnione uczucie i brak zrozumienia dla prawdziwego talentu. To wstrząsający portret Lucii Joyce, córki Jamesa Joyce’a. jak wysoką cenę trzeba zapłacić za miłość do tańca?

 

Dwoje geniuszy w jednej rodzinie. On – pisarz, ona – tancerka. Potrzeba rywalizacji może zrodzić się znienacka. Lucia szybko pięła się po szczeblach tanecznej kariery. Pisały o niej wszystkie paryskie gazety. Jej ambicja, entuzjazm, energia, geniusz i żarliwość w tańcu nowoczesnym powalała bohemę na kolana. Ojciec kibicował córce, choć sam był narcyzem. Matka patrzyła na działania Lucii z dużą doza zwątpienia. A ona chciała zostać artystką i wszystko wskazywało na to, że nią będzie. Finał pierwszego międzynarodowego konkursu tańca w paryskim Bal Bullier to było coś. I wtedy pojawiła się miłość. Samuel Beckett sprawił, że świat zawirował, a życie zmieniło się w szaleństwo. Leczona przez samego Carla Gustava Junga trafiła do zakładu zamkniętego. To był początek jej upadku, ograniczenia i zagubienia. Co z jej talentem i hipnotyzującym tłumy tańcem?

 

Bohaterka tej faktograficznej książki przegrywała wiele razy. Czytelnik śledzi te przegrane i ma możliwość wyciągnięcia wniosków. Czy uczucie może prowadzić do klęski? Przecież to miłość jest motorem życia! Jak to możliwe, że w krótkim czasie można zaprzepaścić talent? Jak to jest, gdy najbliżsi wciąż chcą więcej?

 

Ta książka to spektrum niepewności, żalu i szukania własnej drogi. Taniec miał być wyzwoleniem, spełnieniem marzeń i całym życiem. Lucia potrafiła wykorzystać swój potencjał, ale po drodze przyszło jej zmierzyć się z szaleństwem, złością, żalem, buntem. Jej pogubienie jest na tyle wstrząsające, że wprawia w zdumienie, a zakończenie wbija w fotel. Tę książkę trzeba przeczytać.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-2771-662-0
Premiera: 18 września 2019

Podziękowania dla Wydawnictwa Mando.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *