Lucyna Olejniczak „Kobiety z ulicy Grodzkiej. Aleksandra” Prószyński i S-ka

Aleksandra

Wymykając się schematom.

 

Dokonywanie wyborów, zrozumienie błędów, kłopoty wynikające z sytuacji społeczno-politycznej i cały bagaż różnych doświadczeń, oto co serwuje czytelnikom autorka w finale sago o kobietach z ulicy grodzkiej w Krakowie.

 

Otrząśnięcie się po rozwodzie z alkoholikiem i esbekiem jest dla Weroniki krokiem ku lepszemu życiu. To pierwsza Wigilia z Pawłem, którego chce przedstawić najbliższym. Jest rok 1968. Czas niepokoju i politycznych zawirowań. Stojąc u progu nowego, przyjdzie zmierzyć się ze strajkami w Nowej Hucie i stanem wojennym w kraju. Lata mijają, miłość kwitnie, ciężko żyć, bo niepokój jest coraz większy, a bliscy odchodzą. Emilka i Waldek udowadniają, że warto liczyć na siebie i wspierać się w trudnych chwilach. Są też choroby, uzależnienia, poezja i literatura. A nawet przepis na zakwas z buraków!

 

Lucyna Olejniczak pokazuje jak wszechstronną jest autorką. Przechodząc do czasów nam współczesnych sięga nawet po wątek sensacyjny. Zaskakuje, zatrważa i zachwyca, a na koniec zostawia niedosyt i niedowierzanie, że to już finał sagi. Cała seria wymyka się schematom, bo znajdziecie tu wiele zazębiających się wątków, które pięknie spinają się w historii kilku pokoleń kobiet z Grodzkiej, kiedyś obciążonych klątwą. Czy można ją odczarować? Gdzieś w tle jest wybaczenie i miłość, które dają nadzieję na pozytywny finał wszystkich zamierzeń bohaterów. Żyje się im niełatwo, ich emocje są nam bliskie, a klimat różnych realiów został przywołany na tyle ekspresyjnie, że bez trudu wchodzi się w opisywany świat. W części finalnej możecie liczyć na wiele nowych wątków, które zaskakują, a także na emocje i wrażenia pozostające w głowie na długo. Piękna saga, prawdziwe życie i piękne przeżycia. Czego można chcieć więcej?

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 520
ISBN: 978-83-8169-161-1
Premiera: 1 października 2019

Podziękowania dla Wydawnictwa

Proszynski.logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *