Aleksandra K. Maludy „Gruzowisko” Szara Godzina

gruzowisko

Wybaczyć sobie przeszłość.

 

Odbudowywanie życia na gruzowisku jest niezwykle trudne. To nie tylko odnawianie budynków i pomieszczeń, ale przede wszystkich odgruzowywanie psychiki z bolesnych doświadczeń. Czy każdy sposób na powrót do dawnego życia jest dobry?

 

Wojna się skończyła. Do Warszawy powracają ludzie z tułaczki. Miasto przypomina gruzowisko, ale są już plany na odbudowę i przywrócenie mu dawnej świetności. Duch optymizmu, wiara w lepsze jutro i nadzieja na nowo zasiana w serca ludzi dodają skrzydeł. Może przez to brak czujności co do nowej władzy? Może łatwiej o naiwność, gdy gra toczy się  o powrót do utraconej normalności?

 

W takich realiach spotykają się Leon Zarzeczny i Ewa Lerska. On z traumą po powstaniu warszawskim, ona po zesłaniu do Kazachstanu, gdzie zostawiła córkę. Czy mogą sobie w pełni zaufać? Do jakich metod może uciec się zdesperowana matka, by odzyskać dziecko?

 

Historia zastawiła na wielu ludzi swe podstępne sieci. W ich matni znaleźli się bohaterowie tej książki. Łatwo o wzruszenia i moralne dylematy. Łatwo o prawdziwe łzy i niedowierzanie. Autorka sugestywnie zbudowała tła wydarzeń. Wiele razy odniosła się do prawdziwych zdarzeń i postaci. Gdzieś między tym wszystkim jest dramat bohaterów, który pozostaje w głowie na długo. I jeszcze ta piękna, przejmująca okładka, która mówi tak wiele. Tę powieść warto przeczytać.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-66201-87-3
Premiera: 19 marca 2020

szaragodzina

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Zakupiona, bo polubiłam poprzednie książki autorki, więc „Gruzowisko” tez musiało do mnie trafić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *