Antonio G. Inturbe „Bibliotekarka z Auschwitz” Wydawnictwo Literackie

bibliotekarka-z-auschwitz

Świadectwo życia.

 

Poruszająca, oparta na faktach historia o sile marzeń, odwadze, optymizmie i nadziei pielęgnowanej w miejscu gdzie nadziei już nie było. Był za to strach, brud, swąd palonych ciał i sugestywny dym unoszący się z komina w bloku śmierci. Auschwitz-Birkenau.

 

Dita Polachova, znana jako Kraus, miała czternaście lat, gdy trafiła do obozu w Auschwitz. Blok rodzinny uważany był za blok szczęściarzy, bo tu rodzice mogli być ze swoimi dziećmi. Odbywały się przedstawienia, była szkoła i przedszkole. Tylko po co uczono dzieci tabliczki mnożenia skoro za chwilę mogły trafić do pieca krematoryjnego? Doktor Mengele i jego okrutność przerażały i terroryzowały. Siły równoważył Fredy Hirsch, który stworzył specyficzny ruch oporu. Namiastką normalności była najmniejsza na świecie biblioteka, w której znalazło się osiem książek. Każda z nich była bezcenna, bo dawała nadzieję na kontakt ze światem, o którym już zapomniano. Cennego księgozbioru strzegła Dita. To ona ryzykowała życie, żeby ocalić książki. Przeżyła obóz i morze okrucieństwa. Nigdy nie straciła wiary w siłę marzeń.

 

Opowieść o przeżytym piekle to przede wszystkim lekcja pokory oraz umocnienie w wierze we własne marzenia. Dita Kraus nigdy nie straciła nadziei w promień optymizmu, który potrafi rozświetlić mrok przerażającej rzeczywistości. Czytajcie tę książkę uważnie i wyłapujcie istotne prawdy życiowe. Nie można zostać obojętnym po lekturze tego przejmującego świadectwa życia. Polecam.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-08-07006-2
Premiera: 26 lutego 2020

wl logo

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Smutna powieść, jednak chciałabym ją kiedyś przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *