Agnieszka Panasiuk „Podróże serc” Szara Godzina

podroze-serc

Papierowa mama.

 

Wzruszająca opowieść o samotnej kobiecie i osieroconym dziecku oraz o miłości, która pojawia się zupełnie niespodziewanie. A wszystko w urokliwych zakątkach Podlasia pod rosyjskim zaborem.

 

Los dwukrotnie zadrwił z Joanny Wierzbickiej, bogatej ziemianki z Podlasia. Po raz pierwszy, gdy jej ukochany Tadeusz oświadczył się jej przyjaciółce Barbarze, a po raz drugi, gdy ich córka trafiła pod opiekę Joanny. Czy los musi być tak okrutny? Ledwie otrząsnęła się z niespełnionej miłości, to teraz ma jeszcze wziąć pod swe opiekuńcze skrzydła dziecko ludzi, którzy perfidnie zagrali na jej uczuciach. Joanna dzielnie staje przed małą dziewczynką na stacji z zamiarem oschłego potraktowania jej z góry i nie nawiązywania bliższych relacji. Ot, będzie taką papierową mamą, bez grama uczucia. jej plany szybko palą na panewce, bo Anielka skradła serce Joanny w jednej chwili. Teraz obie, równym krokiem, będą szły ku lepszej przyszłości, która może nie będzie już tak samotna jak dotąd. Kto wie, co jeszcze przyniesie los?

 

Cudownie czyta się tę powieść. Plastycznie i wielobarwnie przenosi do czasów sprzed wieku, kiedy ludzie mieli zupełnie inne problemy i priorytety niż my współcześnie, ale tak samo kochali, tęsknili, marzyli. Historia Joanny, skazanej na samotność zranionej kobiety oraz Anielki, rezolutnej, mądrej, empatycznej dziewczynki, pokazuje, jak wiele można uczyć się od siebie nawzajem. To także pięknie oddany obraz podlaskiej ziemi, nieskażonej działalnością człowieka, ale poddanej działaniom zaborców. Gdzieś na tyglu rzeczywistości i marzeń działy się rzeczy z pozoru zwyczajne, a tak uroczo emocjonalne. Polecam waszej uwadze.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 424
ISBN: 978-83-66201-88-0
Premiera: 2 kwietnia 2020

szaragodzina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *