Edyta Świętek „Cień zbrodni. Grzechy młodości” Replika

Cien_zbrodni

Głosy sumienia.

 

Spacer po Bydgoszczy sprzed ponad trzydziestu lat jest niesamowitym literackim i emocjonalnym przeżyciem. Edyta Świętek zna sposób na wciągająca sagę rodzinną, której bohaterowie stają się na długi czas naszymi znajomymi zza rogu.

 

Rodzina Trzeciaków w okresie stanu wojennego przezywa różne rozterki i zawirowania. Nie tylko uczuciowe, ale również moralne i społeczne. Trudne czasy nie ułatwiają życiowych decyzji, a nawet wręcz skazują na konkretne wybory. Jakim piętnem te czasy odcisną się na bohaterach?

 

Wojciech Kost dowiaduje się o zdradzie żony i podejmuje decyzję o wyprowadzeniu się. Kazimierz zamierza odejść ze służby milicyjnej. Justyna czeka na swego Eugeniusza. Tymoteusz i Elżbieta zmagają się z problemami, które przysparzają im dzieci. Do głosu dochodzi najmłodsze pokolenie. Czy ich wybory będą słuszne?

 

Lata osiemdziesiąte minionego wieku to nie jest czas godny zazdroszczenia ze strony czytelników, którzy urodzili się znacznie później. Pokolenie pamiętające ten okres wspomina go z nostalgią, ale zupełnie z innych powodów niż chęć powrotu do realiów komunistycznych. Czas niepokoju, kryzysu, ograniczeń nie sprzyjał rozwojowi człowieka. Autorka doskonale oddała ten klimat przedstawiając historie ludzi jakby z sąsiedztwa, bliskich, dobrze znanych. Dlatego tak świetnie wchodzi się w życie postaci.

 

Znajdziecie tu miłość i zazdrość, tragedie i wyrzuty sumienia, egoizm i morze otwartości, codzienność i nierozliczoną przeszłość. To, czego oczekujecie po dobrej powieści obyczajowej jest tutaj.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-66481-11-4
Premiera: 11 lutego 2020

replika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *