Seweryna Szmaglewska „Zapowiada się piękny dzień” Prószyński i S-ka

zapowiadasiepieknydzien

Krok do wolności.

 

Lata walki o przetrwanie, o życie, o wolność, podwajają siłę optymizmu nawet tam, gdzie nie ma prawa go być. Wyzwolenie z obozu w Oświęcimiu to dopiero pierwszy krok do wielkiego sensu walki. Teraz trzeba iść przed siebie i być pewnym, że walkę się wygra.

 

Oświęcim. Tu żyło się pod naporem zakazów i w obliczu śmierci. Tylko sny o dawnym życiu mogły przywrócić wiarę w to, że warto przetrwać, bo może kiedyś nadejdą piękne dni. Aż przyszedł ten zimny styczniowy poranek, kiedy więźniom nakazano wyruszyć w drogę. Wyzwolenie. Czy właśnie tak smakuje? Chłodem, bólem, brakiem sił?

 

Anna nocą wycisnęła wrzód na nodze. Teraz przyszło jej iść przed siebie. Boso. Trzeba przetrwać. Siła jest najważniejsza. Już tylko krok do wolności. Ta droga nie jest łatwa. Ludzie padają z braku sił. Śnieg naznaczony jest ludzką krwią. Obóz w Oświęcimiu pozostał w tyle.

 

Instynkt przetrwania jest w człowieku tak silny, że może znieść wiele, byle tylko przeżyć. Strach przed śmiercią jest większy niż ból, rozpacz, cierpienie, które niosła egzystencja w tak skrajnych warunkach jak obóz koncentracyjny. Gdzieś z tyłu głowy tli się nadzieja, że znów zaświeci słońce i będzie można wyjść na spacer po ukwieconej łące, bezpiecznie, z bliskimi, zwyczajnie, bez strachu. Chęć życia dodaje wiary.

 

Przejmująca historia o drodze do wolności i początkach poobozowego życia. Szmaglewska obrazowo przedstawia tę drogę. Nie brakuje emocji, skrajnych uczuć i ekspresji. Każda strona jest jak kadr wycięty z filmu o okrucieństwie, odczłowieczeniu i dominacji śmierci. Tę książkę trzeba przeczytać.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 408
ISBN: 978-83-8169-290-8
Premiera: 9 czerwca 2020

Proszynski.logo

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Od dawna mam ją w planach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *