Agnieszka Panasiuk „Na Podlasiu. Antonia” Szara Godzina

na-podlasiu-antonia-b-iext65480471

Z dumą naprzód!

 

Nieść kaganek oświaty mimo wielu przeszkód. Ot piękna zasada nauczycielek z pasją z połowy XIX wieku. Nie było im łatwo, ale z duma szły naprzód, aby realizować swoje zamiłowanie do nauki i dzielić się nim z innymi.

 

Antonia Gillard mierzy się z wieloma przeciwnościami losu. Musi opuścić Warszawę, bo straciła posadę nauczycielki na pensji dla dziewcząt. Przybywa do domu rosyjskiego urzędnika w Białej na Podlasiu, gdzie zostaje guwernantką. Jej stabilizacja nie trwa długo, bo w wyniku intrygi traci pracę. Postanawia wyjechać do Franopola, żeby służyć hrabinie Stefanii jako dama do towarzystwa. Tam poznaje nie tylko bogate życie towarzyskie dworu, ale również ciężką pracę chłopów. Wrażliwa na ludzki los, chętnie pomaga ubogim. Przychodzi tez czas na miłosne rozterki. To nie będzie łatwy związek. Czy Antonia wreszcie znajdzie bezpieczny dom i ramię, na którym warto się oprzeć?

 

Agnieszka Panasiuk pisze na tyle obrazowo i ciekawie, że z łatwością przenosi czytelnika do zamierzchłych czasów na Podlasie. Przybliża dawne zwyczaje, obrzędy, zabobony wpływające na życie ludzi. Ukazuje trud zmagania się z carskimi restrykcjami. Nie zapomina o pięknie nieskażonej cywilizacją przyrody i życiu w zgodzie z rytmem pór roku. Fascynuje zaciętością w dążeniu do oświaty, którą trzeba było nieść innym. To piękna, sugestywna opowieść, również o miłości.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-66573-13-0
Premiera: 7 września 2020

szaragodzina

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Lubię takie powieści, więc książka już zakupiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *