Hanna Cygler „Złodziejki świąt” Rebis

zlodziejki-swiat

Siła pozorów.

 

Ocenianie ludzi po pozorach jest powszechne, ale warto porzucić tę metodę, bo często w owczej skórze ukrywa się wilk i odwrotnie.

 

Każdy człowiek potrzebuje miłości i poczucia bezpieczeństwa. To daje pewność, ze jest się na właściwym miejscu. Codzienność potrafi przytłoczyć, a otaczający ludzie czasem nieźle namieszać. Gdy dołożymy do tego nie poparte faktami wyobrażenia, to ambaras gotowy.

 

Hanna Cygler odsłania kulisy pisarskiego świata i pokazuje panujący w nim klimat niezdrowej rywalizacji. Bo żeby być na topie, trzeba się postarać. Wszystkie chwyty dozwolone. Poznajemy trzy pisarki, każda z innej bajki, ale łączą je marzenia i pragnienia, które tylko z pozoru są wydumane i ogromne. Tak naprawdę to podstawowe, życiowe pragnienia. Siła pozorów jest maską przykrywająca prawdziwą twarz. Zdjęcie maski wymaga kompromisu, ale może warto spróbować spojrzeć na rywalkę nieco mniej krytycznym okiem?

 

Selma Lang bije rekordy popularności. Jej erotyki sprzedają się jak świeże bułeczki. Nic dziwnego, że konkurencja patrzy na nią z dystansem. Maria Teresa ma chwilowy dołek. Dokuczliwy brak weny powoduje jeszcze większą frustrację, a wydawca oczekuje od niej świątecznej powieści. Elwira odpiera internetowy hejt, ale jest to szalenie trudne, co odbija się na jej karierze. Jest też Jagna, emocjonalnie poturbowana redaktorka, wciąż błądząca we mgle braku miłości. Każda z tych kobiet mierzy się z własnymi problemami i przeżywa burzę różnych rozterek. Czy możliwe jest, by coś je połączyło?

 

Jeśli spodziewacie się słodkiej świątecznej historii, to nie tędy droga. Autorka położyła nacisk na emocje, które są kumulowane przez cały rok, by pod koniec można było je wreszcie rozliczyć. Opisuje świat pisarek i wydawców z dystansem, ale też sporym poczuciem humoru, choć to śmiech przez łzy. Watki komediowe są bowiem podane jakby w krzywym zwierciadle, bo prym wiodą prawdziwe tęsknoty, niezrealizowane plany, marzenia, wrażliwość, potrzeba empatii. To one nadają książce całej palety emocjonalnych barw życia. Warto przeczytać, przemyśleć i przełożyć na codzienność. Bo czy w naszym życiu też nie dominuje siłą pozorów?

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-8188-192-0
Premiera: 24 listopada 2020

166956_rebis_500

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Ciekawa powieść. Może kiedyś ją kupię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *