Karolina Dietrich „Listy, dzienniki i pamiętniki” Warszawska Firma Wydawnicza

listy-dzienniki-i-pamietniki

Ból istnienia.

 

Przejmująca książka o bólu istnienia, cierpieniu, odrzuceniu, poczuciu bycia niechcianym oraz o poszukiwaniu nadziei i małej iskierki pozytywów, które mogą odmienić przyszłość.

 

Bohaterka tej powieści jest na wskroś nieszczęśliwa. Cierpienie jest jej drugim imieniem. Dlaczego Alicja tak wiele złego musiała znieść? Czy pokłady negatywnych emocji można dziedziczyć? Nie sposób obojętnie przejść obok tej książki. Niepozorna okładka kryje treść, która zostaje w głowie na długo. Tak wiele ważnych wątków porusza. Tak bardzo ściska za serce. Tak wielkie niedowierzanie wywołuje.

 

Alicja od najmłodszych lat nosi jarzmo bycia niechcianym, niekochanym dzieckiem. Ojciec dołował ją na każdym kroku, a matka pozostawał głucha na jej rozpaczliwe wołanie o pomoc. Wychowana w takim duchu, nie potrafiła żyć normalnie. Wyszła za mąż za człowieka, którego nie kochała. Dawała sobą pomiatać latami. Cierpienie wpisało się w jej codzienność. Ból istnienia wyrył w jej psychice potężną ranę. Dlaczego nie zbuntowała się przeciw takiemu życiu?

 

Jedna decyzja zmienia w jej życiu wszystko. Kiedy ucieka, a jej mąż ulega wypadkowi, to ona zostaje oskarżona o nieudzielenie mu pomocy. I znowu czas zatacza koło, bo na Alicji spoczywa cała odpowiedzialność za tę sytuację. Idzie do więzienia, gdzie po raz pierwszy czuje się bezpiecznie. Tam poznaje kilka pozytywnych emocji. Czytelnik już ma nadzieję na odwrócenie losu bohaterki, ale droga do zmian staje się jeszcze bardziej kręta. Jaki finał przyniesie ta opowieść?

 

Gra na emocjach, wielowątkowość i powolne odkrywanie kolejnych kart z życia Alicji, która naznaczona jest cierpieniem i niemocą, jest jak lawirowanie na cienkiej linie nad przepaścią. Fabuła niejednokrotnie wprowadza w konsternację, tak wiele zła spotyka jedną osobę. Czy dzięki negatywnym doświadczeniom bardziej dojrzewa? Pozostawiam to ocenie czytelników. Jedno jest pewne, książka wymyka się wszelkim literackim schematom.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 276
ISBN: 978-83-8011-188-2
Premiera: 13 listopada 2021

wfw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *