Iwona Żytkowiak „Niechciane” Replika

niechciane

Uwięzione wspomnienia.

 

„Leża jedna za drugą. Na łyżeczki. Głupie to określenie, ale ostatnio wciąż gdzieś się na nie natyka. Kto wymyślił takie skojarzenie? Łyżeczki! Te leżą martwo we flakowanej kasecie. Równo jedna w jedną, nie stykając się ze sobą zupełnie. Obce sobie i chłodne. Nieświadome swego istnienia…”

 

Przejmująca powieść o skutkach braku akceptacji, odrzuceniu i genie niechciejstwa, które mogą zdeterminować życie wielu pokoleń i przesądzać o życiu kolejnych osób. Obcość, brak zrozumienia, oddalenie od bliskich, choć dominuje pozorna bliskość. Emocjonalna pustka i odarcie z ciepłych uczuć, które odciskają trwałe piętno w sercach i umysłach. Czy jesteś w stanie to zrozumieć?

 

Tekla Tracz jest zmuszona zostawić córeczkę i opuścić Amerykę. Nie może się pogodzić z tą decyzją, na którą nie miała zbyt wielkiego wpływu. Jest początek XX wieku. Czas stanąć do walki z przeciwnościami losu. Czy pobyt w Polsce przyniesie odpowiedzi na dręczące ją pytania? Kolejne pokolenia kobiet z tej rodziny mierzą się z z brakiem uczuć, odrzuceniem, niechciejstwem. Barbara, Waleria, Monika i Julka. Są jak manekiny, obce i chłodne. Jak łyżeczki nieświadome swego istnienia, choć tak sobie bliskie. Matki nie potrafią być w pełni matkami, a córki nigdy nie zaznają ciepła ze strony swych rodzicielek. Nie ma przebaczenia. Nie ma odkupienia win. Jest koszmar, który ciągnie się latami.

 

„Niechciane” to powieść, która porusza i wywołuje refleksje. Przeszłość ma tu wielki wpływ na teraźniejszość. Dominują samotność i smutek oraz poczucie wyobcowania wśród swoich. Nie sposób przejść obojętnie obok tej historii. Jest emocjonalnie uwierająca i miażdżąca. To niełatwa lektura, ale gwarantuję, że długo nie wyrzucicie jej z pamięci.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-6698-984-9
Premiera: 22 marca 2022

replika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *