Carolina Pietryna, Kamil Wernicki „Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów” Znak Literanova

ser-dojrzewajacy-przewodnik-dla-koneserow

Eksploracja świata serowej przyjemności.

 

Tysiące lat temu w odległych i żyznych krainach powstał pierwszy ser. Stało się to zupełnie przypadkiem i dzięki temu teraz możemy się delektować rozmaitością serowych smaków. Sięgajcie po nie z większą świadomością, bo warto. Po to powstała ta książka. Witajcie w krainie serów.

 

Jak to możliwe, że sery z mleka koziego,owczego i krowiego tak bardzo się różnią? Co sprawia, że niektóre sery mają dziury? Dziś w Europie istniej ponad sto gatunków sera. Mamy sery twarde, półtwarde, z pleśnią, maziowe i topione. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. Czy chcecie poznać ich historię?

 

Kolebką serów jest Szwajcaria. Właśnie tu, w górskim rejonie pasterze szukali sposobów na wydłużenie przydatności mleka do spożycia i wyszło im to smakowicie. Do tej pory, na całym świecie sery wytwarzane są tradycyjnie i przez serowarnie. Czym się różnią produkty z ich taśm produkcyjnych?

 

Sery szwajcarskie to nie wszystko. Są przecież sery francuskie, angielskie, włoskie i polskie. Wszystkim przypatruje się ta książka. To niewątpliwie gratka dal koneserów różnego typu sera, ale też zachęta do szukania nowych smaków dla tych, którym sery dotąd były obce. Konkretne gatunki są tu pokazane w szczegółowy sposób, więc łatwo złapać serowego bakcyla. Oczywiście, są osoby, dla których sery, zwłaszcza te z pleśnią, nigdy nie będą smakowitym kąskiem, ale zanim wyrazimy o tym własną opinię warto sięgnąć po ten wyjątkowy poradnik. Są też przepisy na pyszne dania z użyciem różnych gatunków serów, bo najlepiej poznawać je właśnie do kuchni. Kto wie, może nasze kubki smakowe docenią walory kryjące się w serach? Gorąco polecam.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-2408-347-3
Premiera: 23 lutego 2022

znaklietranova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *