Laila Aguilar „Wolfgang (niezwyczajny)” Widnokrąg

WOlfgang-niezwyczajny

Świat zero-jedynkowy.

 

On czuje się lepszy od wszystkich. On ma wysoki iloraz inteligencji. On nie potrzebuje innych do życia. Wszyscy inni to przeciętniacy, „gąbki” poniżej setki. Nie warto się z nimi zadawać. Tylko kosmos i muzyka są w stanie go zadowolić. Wolfgang nie jest zwyczajny. Ponadpospolity. Patrzący na świat przez wysokokontrastowe okulary. Dokąd zaprowadzi go ta droga?

 

Wolfgang jest jedenastolatkiem w spektrum autyzmu. Po nagłej śmierci matki musi zamieszkać z ojcem, który porzucił go zaraz po urodzeniu. Pan Carles zupełnie nie umie zajmować się nastolatkami. Ma inne wyobrażenie o świecie i nie rozumie Wolfganga. A może to Wolfgang nie chce zrozumieć ojca?

 

Czarno-białe postrzeganie świata jest trudne do pojęcia dla ludzie w normie intelektualnej. Wybitny umysł może rodzić mieszane uczucia, a niedostępność emocjonalno-społeczna tworzy mur nie do przebicia. Autorka subtelnie oddała wewnętrzny świat Wolfganga cierpiącego na spektrum autyzmu i uświadamia, że potrzeba wielkiej empatii i pokładów wrażliwości, by spróbować do tego świata wejść choć na chwilę. Chwilami główny bohater bywa irytujący, bo uważa się za kogoś lepszego, wyjątkowego, innego, bo mądrzejszego, ale bywają też momenty, które budzą współczucie. Potęga komunikacji ma tuż zasadnicze znaczenie i wiele wnosi do wzajemnych relacji między bohaterami. Na szczęście nie zabrakło im odwagi i cierpliwości, by poszukać wspólnej drogi. Piękna, poruszająca i refleksyjna opowieść.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
ISBN: 978-83-9627-388-8
Przekład: Karolina Jaszecka
Premiera: czerwiec 2022

widnokrag

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *