Łukasz Grześkowiak „U-505. Prawda o wojnie na morzu” Bellona

u-505-dwanascie-minut-grozy

Żywy pomnik historii.

 

U-505, obecnie okręt muzeum, żywy pomnik historii, a kiedyś odnoszący sukcesy okręt niemieckiej U-Boottwaffe, najbardziej uszkodzony okręt podwodny drugiej wojny światowej, który bezpiecznie powrócił do bazy w okupowanej Francji. To na jego pokładzie doszło do jedynego samobójstwa pośród dowódców niemieckich okrętów podwodnych. Był jedynym U-Bootem, którego udało się przejąć jako zdobycz wojenną. Jedyny okręt typu IX, który został zachowany do dziś i można go obejrzeć w muzeum w Chicago.

 

Początki U-505 były doskonałe. Udało mu się zatopić osiem alianckich statków. Dowódca był bardzo przewidujący, dzięki czemu niejednokrotnie okręt wychodził z poważnych opresji. Ciężko uszkodzony z powodzeniem wrócił do bazy. Potem zaczął prześladować go pech. Awarie, uszkodzenia, problemy z żywnością dla załogi, męczące upały, a do tego samobójcza śmierć dowódcy. Morale załogi jednak nigdy nie zmalało, choć chwilowe sukcesy nie były proporcjonalne do strat.

 

Poznawanie historii tego okrętu podwodnego jest świetną lekcją zwłaszcza dla młodego pokolenia. Studium działalności U-505 zostało przygotowane bardzo starannie, z dbałością o żywą narrację. Wspomnienia załogi, zapiski z okrętowych dzienników i bogaty materiał zdjęciowy przywołują nieznaną historię i zarażają chęcią poznania jej jeszcze bardziej wnikliwie. Naznaczenie historii legendy U-Bootów przesądami marynarskimi dodaje opowieści smaczku. Nie brakuje też anegdot, bo życie na morzu to nie tylko walka. Książka godna uwagi. Serdecznie polecam nie tylko miłośnikom historii.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-1116-632-5
Premiera: 27 lipca 2022

bellona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *