Ernest Hemingway „Ruchome święto” Marginesy

ruchome-swieto

Paryż nigdy się nie kończy.

 

„Ruchome święto” to swoistego rodzaju hołdu złożony Paryżowi przez Hemingwaya, który wspomina swoje ubogie, ale szczęśliwe początki kariery pisarskiej w stolicy Francji w latach 20. minionego wieku. Na pozytywne wrażenia składały się różne miejsca: kawiarnie, księgarnia, tor wyścigów konnych, nabrzeża Sekwany, gdzie niedrogo można było kupić świeże ryby. To nie był łatwy czas, bo młode małżeństwo Hemingway często było głodne. Trzeba było oszczędzać, aby móc utrzymać się w Paryżu. Zdarzały się im jednak sute obiady z dużą ilością wina i o nich też jest sporo wzmianek w tej książce.

 

„Paryż jest bardzo starym miastem, a my byliśmy młodzi i nic tu nie było proste, nawet bieda ani niespodziewane pieniądze, ani światło księżyca, ani dobro i zło, ani oddech kogoś, kto leży przy tobie w świetle księżyca.”

 

Życie w ówczesnej paryskiej bohemie to wiele ważnych kontaktów, choćby te z Gertrudą Stein, Ezra Poundem, Jamesem Joyce’em czy Francisem Scott Fitzgeraldem. Te kilka lat spędzonych w Paryżu na zawsze wyryło się w pamięci pisarza i, może dość chaotycznie, ale spisał te wspomnienia w sobie znany sposób. może przez to, że są tak prawdziwe, nie podane w wyszukanych słowach, tak bardzo przykuwają uwagę i wciągają?

 

W „Ruchomym święcie” znajdziecie wspomnienia autora z czasu spędzonego w Paryżu, ale również przemyślenia na temat własnej pracy pisarskiej. Hemingway dzieli się z czytelnikami i refleksjami na temat pisania w pierwszej osobie oraz nieudanymi próbami napisania czegoś, co chodziło mu po głowie. Jest w tym szczery, autentyczny, swojski. Z pewnością można tu bardziej poznać ikonę literatury oraz ludzi, którzy stale mu towarzyszyli bądź były epizodami w jego życiu. To ważna, niedokończona i dająca do myślenia książka. Gorąco polecam.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-6740-653-6
Premiera: 19 października 2022

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Ciekawa nowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *