Aldous Huxley, Fred Fordham „Nowy wspaniały świat” Jaguar

nowy-wspanialy-swiat

Społeczność. Jedność. Stabilność.

 

Jak stworzyć państwo idealne? Najlepiej sięgnąć po takie narzędzia, które wytrącą z rąk obywateli ich indywidualizm. Państwo Londyn zostało zaprogramowane na szczęście, ale nie ma w nim już miejsca na kulturę, wyznania czy przeszłość. Wszystko musi odejść w zapomnienie, podobnie jak wartości moralne i rodzina. W tym państwie dzieci rodzą się dzięki sztucznemu zapładnianiu i klonowaniu. Mały człowiek programowany jest przez „warunkowanie”, bo dzięki temu będzie pełnić odpowiednie funkcje w nowym lepszym społeczeństwie.

 

W utopijnym państwie ludzie podzieleni są na kasty. Ich życie polega na stałym rytmie konsumpcji, mało uciążliwej pracy i jałowej rozrywce. Nie brakuje doznań narkotycznych i prymitywnych potrzeb. Indywidualizm nie istnieje.

 

W takim świecie żyją bohaterowie książki: Lenina, Bernard, Helmholtz, Dzikus Johnie i Dyrektor. To oni stawiają trudne pytania o człowieczeństwo, przeszłość i idealizm. Czy uda się im zachować w sobie resztki potrzeb duchowych, uczuć i emocji? Czy walka z wszechobecną inwigilacją ma sens?

 

„Nowy wspaniały świat” to jedna z tych książek, które nie tracą na aktualności. Choć powstała w 1932 roku, niesie w sobie uniwersalny przekaz. To przestroga przed technologią, która może być zbawieniem, ale również pułapką bez wyjścia. W wersji graficznej, którą funduje czytelnikom Fred Fordham, jest jeszcze bardziej wiarygodna i ostrzegawcza. Doskonale dobrana kolorystyka i ekspresja twarzy bohaterów świetnie harmonizują z treścią. Nie brakuje ważnych detali, na których opiera się istota przekazu tej historii. Sądzę, że młodzi czytelnicy potrzebują takiej właśnie formy literackiej, aby głębiej wejść do utopijnego świata przedstawionego w tej książce.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-8266-152-1
Premiera: 16 listopada 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *