Elżbieta Pytlarz, „Mezalians” Intrygi i namiętności Tom 1 Prószyński i S-ka

mezalians-intrygi-i-namietnosci-tom-1

Małżeński układ.

 

Małżeństwo z rozsądku? Nie! To małżeństwo z układu. Rodzinnego układu. Bo ktoś ma długi, które trzeba spłacić, więc trzeba ponieść ofiarę z dziewczyny, która niewiele wie o życiu. Ona myśli, że świat stoi u jej stóp, bo ktoś ją pokochał. On jest związany z panną lekkich obyczajów, ale nie ma wyboru, musi podjąć rękawicę.

 

Henryk Długopolski jest arystokratą i trwoni majątek ojca. Popada w długi, z których nie potrafi się wyplątać. Popada w niezłe tarapaty, gdy ktoś kupuje jego weksle. Jak znaleźć wyjście z tej patowej sytuacji? Czy warto plątać się w układ, który ociera się o uczucia i emocje?

 

Emilia Złotkiewiczówna uchodzi w towarzystwie za brzydką, ale majątek, który może wnieść w posagu jest na tyle atrakcyjny, że nie będzie problemu z jej wydaniem za mąż. Ona sam a nie zdaje sobie sprawy z manipulacji, którym poddaje ją najbliższa rodzina. Wierzy w miłość, lojalność i motyle w brzuchu. Czeka na namiętne porywy, choć nic o nich nie wie. Może stąd tak blisko do zguby?

 

Sfingowane małżeństwo Emilii i Henryka wróży dobre rozwiązania dla wielu, tylko nie dla Emilii. Dziewczyna inaczej wyobrażała sobie życie w związku. Jej rozczarowanie nie równa się umowom i opracowanym strategiom. Emilia nie zdaje sobie sprawy, ze jest tylko towarem w tej transakcji. Co na to Henryk?

 

Warszawa z końca dziewiętnastego wieku jest zupełnie inna niż teraz, ale emocje i uczucia pozostały niezmienne. Nie sposób ich oszukać. Jednym może trzeba trochę więcej czasu, by zrozumieć ich sens, inni będą się miotać w plątaninie domysłów i porażek. Czy na pewno da się poddać spekulacjom uczucia?

 

Autorka wyśmienicie operuje słowem. Bez trudu przenosi do minionej epoki i ekspresyjnie oddaje jej klimat. Wzrusza naiwnością bohaterki i porusza perfidnością jej otoczenia. Jestem ciekawa dalszego ciągu tej sagi. Podskórnie czuję, ze Henryk nie pozostanie obojętny swojej sfingowanej żonie, bo prawda potraf się obronić nawet w tak ukartowanych okolicznościach, jak te przedstawione w powieści. Polecam waszej uwadze.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-8295-260-5
Premiera: 10 stycznia 2023

komentarz

  1. Grazyna pisze:

    Ślicznie napisane. Takie powieści lubię i cieszę się, że książka zamówiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *