Alina Staneczek „Tamten utracony świat” Replika

tamten-utracony-swiat

Koło czasu.

 

Poruszająca historia o kobietach, które szukają własnej tożsamości, o marzeniach bez szans na spełnienie, o wielkich pasjach i dokonywaniu wyborów życiowej wagi. Pełna nostalgii za czymś niedoścignionym oraz oczekiwaniu na prawdziwe szczęście, które i tak zaklęte jest w przeszłości.

 

Przedstawiona w powieści historia toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Przedwojenny Lwów, potem Gliwice, Gdańsk, Sopot, Wrocław, Paryż, Edynburg i Malaga. Każde z tych miejsc to jakieś zdarzenia i wycinki ze wspomnień składających się w wielką tęsknotę. Wiele smutku tu znajdziecie, a wiąże się on z tęsknotą za miłością, która została pogrzebana w dalekiej przeszłości i nie sposób pogodzić się z jej utratą. Opowieść obfituje w retrospekcje, które potęgują wrażenie smutku i niespełnienia.

 

W tej historii są cztery kobiety: Zośka, Luśka, Inka i Mika. Łączą je ważne relacje, choć dzieli kilka pokoleń. Niektóre długo się nie znają, choć są sobie bardzo bliskie. Czas musi zatoczyć koło, aby prawda znalazła swe godne miejsce.

 

„Gdy nic nie jest pewne, wszystko jest możliwe.”

 

Nie sposób pozostać obojętnym wobec przedstawionej tu historii. Bezgraniczny smutek epatuje z każdej strony. Jest też wielka siła kobiet, ich cierpliwość i zdolność do dążenia ku marzeniom i realizacji pasji. Nie brakuje klimatycznych miejsc w miastach, które grają główna rolę w opowieści. Wojna, czas odbudowy kraju, stan wojenny, pierwsze lata kapitalizmu, to wszystko znajdziecie w wymownym tle wzruszającej historii o miłości i wędrówce ku lepszemu. Polecam niespieszne czytanie, aby wyłowić wszystkie detale, które składają się na tę wyjątkową książkę.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-6729-594-9
Premiera: 24 stycznia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *