Louis Bayard „Bielmo” Zysk i S-ka

bielmo

Wszyscy mają rację.

 

Powieść kryminalna z elementami grozy i wątkami psychologicznymi, ubrana w dziewiętnastowieczną scenerię West Point, z wyśmienitym śledztwem detektywa Landora i kadeta Edgara Allana Poe. Czego chcieć więcej? To literacka uczta, do której nie trzeba zapraszać. Emocje, wyraziści bohaterowie i dynamiczna akcja są tu gwarantowane. Lepszej scenerii do tego typu zdarzeń też nie można sobie wymarzyć. Kunsztowne dzieło, które dostarcza wielu literackich wrażeń.

 

Rok 1830. Październik. Akademia West Point. Makabryczne odkrycie wiszących zwłok młodego kadeta. Już tego jest zbyt wiele, ale dochodzą kolejne fakty: serce młodzieńca zostało skrupulatnie wykrojone z jego piersi. Po co? Komu mogło zależeć na tak perfidnej zbrodni? Do akcji wkracza emerytowany detektyw Gus Landor. Ma prowadzić śledztwo na tule dyskretnie, aby wieść o zbrodni nie przyczyniła się do utraty reputacji uczelni. Tu nie trzeba skandalu, a raczej dyskrecji i taktu. Sprzymierzeńcem detektywa ma być młody kadet-poeta: Edgar Allan Poe. Jaki finał będzie miała ich współpraca?

 

Jak podkreśla autor, cała opowieść to fikcja, choć nie brakuje w niej elementów realnych. Poe faktycznie uczęszczał do szkoły kadetów w West Point i był utalentowanym pisarzem. Z pewnością to dodaje smaczku historii, która działa na wyobraźnię i wywołuje dreszcz niepokoju. Doskonale oddana sceneria zdarzeń potęguje mroczny nastrój. Pachnie Sherlockiem Holmesem!

 

To rasowy kryminał z domieszką elementów psychologicznych. Są osobiste udręki, rozpacz, szaleństwo, motyw rezygnacji i niedostosowania społecznego. Nie brakuje autodestrukcji i rozważań natury etycznej. Całość czyta się doskonale, bo wszystko zostało podane w wyważonych porcjach.

 

„Bielmo” to świetna, wciągająca książka. Jej konstrukcja jest pomysłowa, akcja dynamiczna, a dialogi i nawiązania do wielu kontekstów, w tym religijnych, nie pozostawiają wątpliwości, że czytelnik ma do czynienia z literaturą z wysokiej półki.

 

 Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 464
ISBN: 978-83-8202-731-0
Premiera: 3 stycznia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *