Sylwia Trojanowska „Żona nazisty” Marginesy

zona-nazisty

Pod ochronnym kloszem.

 

Sądzicie, że łatwo być chronioną przez nazistę, gdy wokół szaleje wojna? Myślicie, że szczelny klosz nałożony przez bliską osobę, jest w stanie uchronić przed całym złem? Czy uda się nie widzieć zła, gdy jest się już z dala od niego? Wiele pytań i jeszcze więcej niejednoznacznych odpowiedzi.

 

Historia Anny Łabędź i Gustawa Guderiana jest przejmującą podróżą do ludzkich serc, które skalane wojną stawały się twarde jak skała, ale zawsze był promyk nadziei, że kropla nadziei jest w stanie wydrążyć w tej skale otwór, przez który wpłynie ciepło uczuć.

 

Kiedy Anna Łabędź przybrała nową tożsamość Niemki, by bez krzywych spojrzeń stać się żoną Gustawa Guderiana i zamieszkać w majestatycznym i niedotkniętym wojną Stettinie, nie wyobrażała sobie, czy będzie w stanie znieść kontrast, którego już boleśnie doświadczyła. Weszła do niemieckiej rodziny i musiała stawić czoła wyzwaniom, by nie ulec presji i nie ujawnić swego prawdziwego pochodzenia. Polacy niejeden raz byli tu mieszani z błotem, ale ona wiedziała, że musi zacisnąć zęby i milczeć. W tym milczeniu pomagała innym, bo nie mogła do końca normalnie żyć, gdy wokół niej działo się tyle zła. Jedna osoba zauważyła jej niecodzienny sekret: Michelle LaCour, aktorka i salonowa diwa. Przyszedł czas na stawienie czoła prawdzie. Czy wszystkie tajemnice zostaną odkryte?

 

Żaden klosz, nawet ten najbardziej szczelny, nie daje stuprocentowej ochrony. Dużo jednak zmienia w kwestii codziennego życia, które w czasie wojny wiązało się z niebezpieczeństwem, ryzykiem, głodem, cierpieniem. Pozytywne uczucia odchodziły w zapomnienie, bo liczył się kolejny dzień, za wszelką cenę, bez patrzenia na innych. Historia Anny pokazuje, jak wiele może zależeć od zwykłego układu. Wojna okrutnie ją doświadczyła, więc oferta Gustawa była tą z gatunku nie do odrzucenia. Ryzyko, które wzięła na siebie Anna, wynikało z jej charakteru i dobrego serca.

 

To poruszająca historia z wojną w tle i dalekimi jej konsekwencjami w dalszym życiu. Zaskakująca i ekspresyjna, zostaje w głowie na długo. Czasem dwa oblicza mogą być pomocne, innym razem stawać się zagadką na długie lata. Kontrast między okrucieństwem wojny, a życiem gdzieś tuż obok niej, też daje tu do myślenia. To również opowieść o tym, że ciepła można szukać nawet w najciemniejszych miejscach, a największe zło można pokonać miłością.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-6751-035-6
Premiera: 8 lutego 2023

komentarz

  1. Grazyna pisze:

    Śliczna recenzja. Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *