Alan Hlad „Światło nad ciemnościami” Skarpa Warszawska

swiatlo-nad-ciemnosciami

Triumf światła.

 

Jak przywrócić wiarę człowiekowi, który doznał wielu cierpień? Czy nadzieja ma szansę zaistnieć tam, gdzie nie ma dla niej miejsca?

 

„Gdyby ludzie bardziej przypominali psy, być może świat nie byłby tak zaślepiony fanatyzmem.”

 

Anna Zeller jest narzeczoną Brunona, który jest na zachodnim froncie we Francji i dopuszcza się tam rzeczy, o których wstyd mu nawet myśleć. Dziewczyna jest pielęgniarką w przepełnionym szpitalu w Oldenburgu. Tu pacjentom brakuje nadziei, ale trzeba robić wszystko, by znowu zechcieli żyć. Anna otrzymuje od doktora Stellinga propozycję pracy w specjalnym ośrodku, gdzie szkolone są psy przewodnicy dla żołnierzy, którzy stracili wzrok na froncie pierwszej wojny światowej, a jest ich wielu. Psy mają przynieść weteranom nadzieję, pociechę i niezależność. Przywracanie życia tym ludziom to ważna misja. Do szkoły trafia ranny pies ratowniczy o imieniu Nia. Pierwszym wyzwaniem Anny jest przywrócenie jej zdrowia, by udowodnić innym, że zawsze jest jakaś nadzieja.

 

„Taki pies jest jak proteza oczu, to pomoc dla duszy.”

 

Kiedy do ich ośrodka trafia Max Benesch, oślepiony na froncie żołnierz z żydowskimi korzeniami, pojawia się prawdziwe wyzwanie. Jest on na tyle załamany, że nie wierzy w promyczek nadziei, ale Anna zrobi wszystko, by przywrócić mu wiarę w siebie. Max jest uzdolniony muzycznie, ale jego słuch został poważnie uszkodzony. W dodatku najbliższe otoczenie ma do niego niechęć z uwagi na antysemickie poglądy. To nie jest łatwa misja, ale wsparcie może uczynić cuda. Kto wie, co wyniknie z tego wyzwania?

 

Poruszająca książka o sztuce przywracania nadziei i odwadze do mierzenia się z przeciwnościami. Upór bohaterki jest zaraźliwy, więc kibicuje się jej działaniom już od pierwszych stron. Okrucieństwo wojny pozostaje w kontraście z siłą dobra, które jest przywracane mrówcza pracą i umiejętnością zarażania empatią. Kolory uczuć są tak intensywne, że nie zdławi jej przytłaczająca szarość realiów. Dodająca otuchy historia, w której światło triumfuje nad ciemnością. Warto przeczytać.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 496
ISBN: 978-83-8329-046-1
Premiera: 22 lutego 2023

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Dzięki za recenzję. Chciałabym dotrzeć do tej książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *