Ewa Formella „Pamięć dla Heleny” Replika

pamiec-dla-heleny

Demony minionego czasu.

 

W domu matki niemieckiej Lebensborn w założeniu miano się opiekować sierotami i samotnymi matkami, w rzeczywistości służył jednak do innych celów. W leśnej głuszy, z dala od zabudowań , kobiety zachodziły w ciążę i rodziły dzieci wybranych niemieckich esesmanów. Potem zabierano im dzieci, aby mogły być wychowywane w duchu faszyzmu. Rodziły dla dobra Rzeszy, a potem często same były wywożone do gazu. Obłąkańcza ideologia była do cna zepsuta, zła i godna potępienia. O jakości człowieka miały świadczyć kolor oczu i włosów.

 

Do Lebensborn trafiła też szesnastoletnia Helena, której przyrodnie rodzeństwo zabrano z objęć rodziców, by szkolić je do rasę panów. W ośrodku dziewczyna zostaje pomocą kuchenną, ale szybko wpada w oko wysokiemu rangą oficerowi. To on postanowił, że Helena urodzi mu dziecko. Dziewczyna poznaje wypaczony smak bliskości fizycznej, a kiedy sama się zakochuje w niemieckim kierowcy jej oficera, zaczyna rozumieć zło, które na nią spadło.

 

Helena przed wiele lat żyje w milczeniu, a kiedy jej wnuczka straci dziecko, wszystkie emocje wypływają ze zdwojona mocą. U schyłku życia zapragnie odnaleźć swoje utracone dzieci. Burza wspomnień przetoczy się przez jej serce i umysł. Jak pożegnać demony minionego czasu?

 

Wzruszająca i wstrząsająca książka o zabitych emocjach i życiu według podanego klucza. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Jeśli dotąd nie słyszeliście o eksperymencie Lebensborn, sięgnijcie po nią koniecznie. Fikcja miesza się tu z prawdą historyczną, co daje głębsze wyobrażenie dramatu kobiet, który rozgrywał się na oczach innych. Przed śmiercią mogło je uchronić jedynie milczenie, które tak wchodziło w krew, że mogło trwać przez niemal całe życie. Ciarki przechodzą po plecach.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-6763-936-1
Premiera: 25 kwietnia 2023

komentarz

  1. Grazyna pisze:

    Ślicznie !!! Powieść w planach zdobycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *