Aneta Krasińska „Nauczycielka z getta” Jaguar

nauczycielka-z-getta

Potęga miłości.

 

Kiedy wrzesień nie przynosi radosnego powrotu do szkoły lecz jest początkiem traumy, która naznacza całe życie bolesnym piętnem. Gdy maj nie pchnie bzem i kasztanowcami, tylko krwią i strachem. Czy można przetrwać w świecie, w którym pewna jest tylko śmierć? Czy uda się wyzwolić z piekła zgotowanego na ziemi przez jednego szaleńca trawionego żądzą panowania? Przeczytajcie historię o sile miłości, której niestraszne było getto, cierpienie i śmierć.

 

Młodzieńcza beztroska Laury zostaje brutalna przerwana przez wybuch wojny. Nie sposób było uwierzyć, że jeszcze wczoraj było normalnie, a od dziś trzeba uciekać, walczyć o kromkę chleba i cierpieć z powodu niekończących się rozstań z bliskimi. A miało być tak pięknie. Ślub z Dawidem, nowe życie, rodzina, bezpieczeństwo i spokój. Jeden człowiek zmienił plany milionów ludzi. Jeden człowiek sprawił, że cierpienie, głód, poniżenie, odczłowieczenie i ciągła ucieczka stały się chlebem powszednim, choć tego brakowało coraz bardziej. Trzeba było dokonywać wyborów, o które dotąd się siebie nie podejrzewało. Przyszedł czas na walkę o każdą minutę na tej ziemi, by choć trochę zaznać tego, co daje życie.

 

Laura nie wahała się, gdy weszła za mury łódzkiego getta. Chciała być z mężem za wszelką cenę. Nie jest do końca świadoma tego, co ją czeka. Okrucieństwo wojny pokazuje jej najgorsze oblicze. Czy w morzu nieszczęścia i zła uda się dostrzec choć odrobinę piękna i nadziei? Wielogodzinna praca, głód i upokorzenie stanowiły codzienność, ale poświęcenie Laury warte było więcej, bo była blisko ukochanego. Szukając normalności, podejmuje nauczycielską misję, aby odwrócić myśli żydowskich dzieci od okropieństw, które zafundowała im rzeczywistość.

 

Aneta Krasińska niezwykle sugestywnie przedstawia realia wojny. Niejednokrotnie łzy cisną się do oczu. Dramatyczne sceny łamią serce, a drobinki nadziei dodają wiary w lepsze jutro. Okrucieństwo wojny miesza się tu z potęgą miłości. Bo nie sposób do końca zniszczyć człowieczeństwa, nawet tak drastycznymi metodami, jak wojna. Książka z gatunku must read. Z pełną stanowczością polecam.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-8266-077-7
Premiera: 16 marca 2022

jaguar

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Recenzja super. Powieść w planach zdobycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *