Aneta Krasińska „Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr” Jaguar

nauczycielka z getta pod wiatr

Walcząc o nadzieję.

 

Jak odzyskać wiarę w człowieka, gdy widziało się już tyle zła, które przyniosła wojna? W mroku nie widać przyczajonego zła, więc może jest to pomysł na wytrwanie w resztkach optymizmu?

 

Upodlenie i odczłowieczenie. Te dwa słowa obrazują wojnę, która zawsze jest bezlitosna i na wskroś zła. Jeden człowiek staje lepsze od drugiego i są dla siebie jak wilki. Żydzi przetrzymywani w gettach, poddawani procesowi odczłowieczania, z dnia na dzień faktycznie przestawali czuć się ludźmi. Tyle musieli znieść, przetrzymać, często bez odrobiny nadziei. Nieliczni szczęśliwie uciekli, by potem żyć w opętaniu strachem, bólem, głodem. Świat odwrócił się do góry nogami, a zło zawładnęło nim do reszty. Czy uda się wyrwać z piekła zanim czas stanie w miejscu?

 

„Tylko głupiec nie walczyłby o wolność.”

 

W rodzinie Lewiatanów coraz mniej dobrych chwil. Laura musi zająć się nastoletnimi braćmi męża. Ledwie wiążą koniec z końcem, więc chłopcy trafiają do pracy na budowie. Szybko okazuje się, że w miejscu budowy powstaje obóz prewencyjny dla polskich dzieci. Lewiatanowie nie wahają się ani chwili, gdy trzeba pomóc choć jednemu z nich. To ryzykowna gra, ale warta zachodu, bo świadczy o człowieczeństwie, a z tym jest coraz gorzej w świecie zdominowanym przez zło.

 

Przejmująca opowieść o godności, honorze, lojalności, przyjaźni i odwadze, które wciąż mają swe miejsce w hierarchii wartości, nawet w tak podłym czasie jak wojna. Trzeba wielkiej charyzmy, by potrafić dopuścić je do głosu, gdy króluje strach, rozpacz i niepewność jutra. Czasem właśnie mrok pomaga zapomnieć i zachować resztki człowieczeństwa, bo w pełnym słońcu wszystko wygląda bardziej realnie i przerażająco. Autorka plastycznie oddała klimat okrucieństwa wojny i przekazała emocje towarzyszące kolejnym zdarzeniom. Do końca daje nadzieję, złudzenie rychłego końca dramatu. Nic dziwnego, że czyta się w pełnym napięciu aż do ostatniego zdania. A potem? Reszta niech będzie milczeniem. Ku refleksji.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 303
ISBN: 978-83-8266-143-9
Premiera: 7 września 2022

 

2 komentarze

  1. Dziękuję za przejmującą recenzję i cieszę się, że kolejny raz mogłam przyczynić się do tego, że poznała Pani historię łódzkiego getta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *