Dorota Gąsiorowska „Opowieść starego lustra” Znak Literanova

opowiesc-starego-lustra

Furtka do przeszłości.

 

To wielka sztuka dotrzeć tam, gdzie powinno się być. Droga do tego miejsca może być wyboista, a czasem sięga odległej przeszłości. Właśnie tam, najłatwiej zrozumieć siebie.

 

Mały sklepik z antykami w Krakowie. Młoda dziewczyna, która od pierwszego wejścia do sklepiku, zatraciła się w nim bez reszty. Sympatyczny właściciel i jego kot. Magia otulająca to miejsce cieplutkim oddechem. Kryształowe lustro będące furtką do niezwykłego świata. Podróże w czasie, które tłumaczą teraźniejszość. Miłość, przed którą nie ma odwrotu. Tajemnica szukająca dróg do wyjawienia.

 

Alicja od zawsze marzyła o takiej pracy: maleńki sklepik z antykami, pan Teodor z Faunem siedzącym na parapecie i bibeloty, dzięki którym wraca wiara w moc drobiazgów. To sklepik z duszą, podobnie jak wszystkie przedmioty znajdujące się w jego środku. Tu czas na moment zwalnia i łatwiej o znalezienie odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Tu dzieją się rzeczy magiczne, które nikogo nie dziwią, bo są i mają być.

 

Wkrótce Boże Narodzenie. Płatki śniegu, choć tylko w wyobraźni, wirują na wietrze. Nieoczekiwany prezent, który dostaje Alicja, stanie się furtką do zupełnie innej rzeczywistości. Nie sposób wyjaśnić magii kryształowego lustra, ale po jego drugiej stronie też jest życie. Dziewiętnastowieczny dwór wydaje się dziwnie znajomy, a obecność w nim Alicji nikogo specjalnie nie dziwi. Czy to oznacza, że już kiedyś tu była? A może ta historia ma zupełnie inne korzenie? Im więcej chwil spędzonych we dworze, tym trudniej zapomnieć o tym, co się w nim wydarzyło. A może jakiś sekret czeka na odkrycie?

 

Miłość. Wcale nie trzeba jej specjalnie przywoływać, bo potrafi pojawić się znienacka i na zawsze zawładnąć sercem. Dwóch mężczyzn dzieli epoka, ale łączy coś znacznie więcej. Czy Alicja wybierze właściwie?

 

Furtka do przeszłości musi intrygować, bo tak wiele można wyjaśnić, poznać, odszukać. Bohaterka doświadczyła magii i poddała się jej bez zastanowienia. Weszła do świata jej nieznanego, a okazał się tak bliski, znajomy. Dzięki tej podróży nie tylko wszystko wróciło na swoje miejsce, ale ona lepiej zrozumiała siebie. Klimatyczna opowieść na przedświąteczny czas, kiedy znacznie łatwiej poddać się marzeniom i uwierzyć w siłę magii. Dodaje optymizmu i wiary w niezwykłość, która może zmienić codzienność. Pokrzepiająca, piękna historia o tym, że zawsze może zdarzyć się cud, dzięki któremu wszystkie elementy życiowej układanki wielu pokoleń mogą wskoczyć na właściwe miejsce. Potrzeba tylko otwartości serca.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 496
ISBN: 978-83-2408-506-4
Premiera: 9 listopada 2022

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Ślicznie napisane. Powieść – moje marzenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *