Ernest Hemingway „Pożegnanie z bronią” Marginesy

pozegnanie-z-bronia

Gra o miłość.

 

Kiedy Frederic poznał Catherine sądził, że ich spotkania i rozmowy będą tylko grą słów. Mówił „kocham cię”, gdy ona tego pragnęła i całował ją w monecie, gdy miała na to ochotę. O jaką stawkę grali? Nie przypuszczał, że o miłość. A ta przyszła niespodziewanie. Mogłoby być jak w bajce, gdyby akurat nie trwała wojna.

 

„Zawsze miałem wrażenie, że włoski salut nie nadaje się na eksport.”

 

Amerykański porucznik Frederic Henry stacjonując w północnych Włoszech na froncie pierwszej wojny światowej, poznał uroczą pielęgniarkę Catherine Barkley. Początkowo zwyczajnie ze sobą rozmawiali i poszukiwali odrobiny ciepła, z czasem ich relacja przerodziła się w miłość. Wojna nie pozwalała na rozwój uczucia, bo wkrótce Frederic ruszył na front z niewielkim oddziałem, który szybko stracił. Kiedy musiał zdecydować, czy wybrać dezercję czy śmierć, przed oczami stanęła mu piękna Catherine. Co zrobił?

 

Realizm wojny został przedstawiony w prosty i sugestywny sposób. w tłumaczeniu z tego wydania czuć prawdę autora, niejednokrotnie ma się wrażenie, że pierwotny tekst nie został poddany korekcie. Dzięki temu łatwiej wejść w skórę bohaterów. Okrucieństwo i bezsens wojny wysuwa się tu na pierwszy plan, choć pozornie może się wydawać, że to książka o miłości uwięzionej w realiach, które ją skutecznie tłumiły.

 

Nie sposób nie zauważyć motywu samotności i cierpienia postaci. Nawet w chwilach, kiedy między bohaterami pojawia się bliskość w tle jest jakiś cień, który przypomina o głębokiej samotności, która była swoistym duchem tamtego czasu. Między słowami można odnaleźć wątki autobiograficzne, które zachęcają do zgłębienia życiorysu autora. Ta książka uważana jest za pierwszy bestseller Hemingwaya. Również w obecnych czasach czyta się ja z niekłamaną przyjemnością. Może dzięki otwartości i prostocie przekazywanych słów? Bądźcie pewni, że chwile wzruszeń są tu murowane.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-6767-423-2
Premiera: 12 kwietnia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *