Bernardo Zannoni „Moje głupie pomysły” Wydawnictwo Literackie

Pierwotna siła czy ludzka natura.

 

W rozdarciu między wiedzą i wiarą, zwierzęcym instynktem i ludzkim myśleniem, bliskością i samotnością. Przejmująca i uniwersalna opowieść o życiu, cierpieniu, samotności, odrzuceniu i poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o wieczność. Również o lęku przed nieznanym, który jest tym głębszy, im bardziej światłą jest się istotą.

 

Życie kuny tylko pozornie wydaje się proste i przewidywalne. Poznając losy Archy’ego, dowiadujemy się, że w świecie zwierząt też panuje hierarchia, a przetrwanie zależy bardziej od szczęścia do bycia zdrowym i niewyróżniającym się niż od umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Odmienność odstrasza, a przewidywalność nie istnieje.

 

Sam fakt urodzenia się w środku zimy, kiedy nie ma jedzenia, okrutne zimno zagląda do norki, a matka kuna sama też chce przetrwać, jest wyzwaniem dla małych kun. Sztuka polowania to jedno, a drugie to umiejętność walki o swoje. Życie kuny opiera się na prawie siły, więc nie ma tu miejsca na czułości czy instynkt matki. Archy wielokrotnie się o tym przekonał, ale dopóki był blisko rodziny, czuł się spokojny. Nadszedł jednak dzień, kiedy kuna oddała go lisowi Solomonowi jako swego rodzaju zastaw. Archy ze zwichniętą łapką był niewiele wart, ale stary lis może znajdzie dla niego jakieś zajęcie. Ważne, że matka dostała w zamian pół kury.

 

Solomon okazuje się bystrym zwierzęciem i szybko znajduje potencjał w Archy’m. Młoda kuna zaczyna dostrzegać inne możliwości, niż te, które daje las. Nabycie umiejętności czytania daje mu też coś znacznie więcej – odrobinę antropomorficzności, a co się z tym wiąże, myślenie prowadzące do głębszych refleksji nad życiem. Lektura Biblii uspokaja i nadaje sens życiu. Archy rozmyśla o życiu wiecznym i przestaje bać się śmierci. W wirze życia mieszają się jego zwierzęce cechy z tymi, które zbliżyły go do ludzi.

 

„Często rozpaczam ze względu na cierpienia, których nie odczuwam, i zasmucają mnie odległe sprawy. Innym razem się śmieję. Świat blaknie i wycofuje się, gdy przechodzę. Zostawia we mnie silne wrażenia, a one przenikają mój oddech.”

 

Instynkt i prawa natury w starciu z ludzkim myśleniem i mądrością rozumu pokazuje, jak zgubne może być sięganie po kolejne porcje wiedzy. To przejmująca opowieść o przekraczaniu granic, które bywa krokiem poza cienką linię między poddawaniem się rytmowi natury, a doświadczaniem ludzkich emocji. Ta książka nie pozostawia obojętnym, bo przedstawia historię bliską gatunkowi ludzkiemu. Wchodząc w skórę myślącej kuny, widzimy wszystko to, czego się na co dzień boimy, co nas irytuje i zniewala. Czy pierwotna siła naprawdę jest tak bardzo daleka od ludzkiej natury?

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 264
ISBN: 978-83-0808-181-5
Premiera: 27 września 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *