Dorota Gąsiorowska „Opowieść błękitnego jeziora” Znak Literanova

Szepty jeziora.

 

Bukowa Góra to wyjątkowe miejsce. Klimat małego miasteczka, pobliskie tajemnicze jezioro, kapliczka maryjna, przytulna kawiarenka „Złote Serce”, sympatyczni i nieco tajemniczy mieszkańcy i okoliczna legenda, która przyciągnęła tu dziennikarkę Sonię, to składowe wyśmienitej literackiej układanki. To wielka przyjemność z drobnych elementów układać całość pozostającą w głowie na długo.

 

Wsłuchajcie się w szepty dawnych lat, kiedy Marcinowi dane było zobaczyć świat, który inni mogą poznać jedynie w słowach legendy. Cudna Marana ofiarowała mu kamienne serce. To on nadał znaczenie tej iluzji i oddał się mariażom dalekim od rzeczywistości. Spotkanie z Maraną było niczym sen, a zostało mu w głowie na zawsze. Sabina znalazła wycieńczonego Marcina nad brzegiem jeziora. Tych dwoje pokochało się od pierwszych chwil. Niebawem ułożyli sobie razem życie. Serce Marany pozostało w ich rękach. Kto wie, może dzięki niemu tak dobrze rozumieli siebie?

 

„Złota Marana” miała zawsze czyste intencje i złote, pomocne serce. Roztaczało wokół siebie blask. Wszystko do momentu spotkania z niezadowoloną czarnowłosą dziewczyna,, która rzuciła na Maranę klątwę. Z dnia na dzień stała się staruszką. Na szczęście pozostało tylko złote serce jako symbol zwycięstwa dobra nad złem, miłości nad obojętnością, łagodności nad gniewem, światła nad ciemnością.

 

Rozalia i Gabriel prowadzą wyjątkową kawiarnię. „Złote Serce” to coś więcej niż miejsce spotkań. To manufaktura pysznej czekolady i cudownych wspomnień, które ożywają, gdy ktoś ma ochotę wysłuchać starych opowieści. Legenda o Maranie to nie tylko lokalny smaczek, ale również antidotum na złe emocje oraz pretekst do wybaczanie  i dawania drugiej szansy. Nie tylko Sonia zrozumie sens wybaczania, również Maurycy znajdzie ukojenie w prastarych słowach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bartosz okaże się kimś więcej, niż klientem kawiarni, a nadchodzące zmiany pociągną za sobą wiele nieprzewidzianych zdarzeń.

 

Pobyt w Bukowej Górze to eliksir na skołatane nerwy i zbyt szybkie tempo życie. Kawiarnia z tradycjami zaprasza do swych ciepłych zakamarków. Tu czas płynie wolniej, a problemy znajdują rychłe rozwiązanie. Tu miłość uśmiecha się zalotnie i nie sposób być wobec niej obojętnym.

 

„Czas leczy rany i zapewne jest to prawda. Ale obecność kogoś wyjątkowego sprawia, że zabliźniają się one szybciej.”

 

Dzięki tej książce można się przekonać, jak bardzo dwoje zupełnie różnych ludzi może zbliżyć się do siebie, gdy tego w danej chwili potrzebują  a to, co niepojęte nadaje życiu smak. Zajrzyjcie koniecznie na karty tej powieści i przenieście się, choć na chwilę, do Bukowej Góry, gdzie kiedyś rządziła Złota Marana.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 496
ISBN: 9788-83-240-9901-6
Premiera: 22 listopada 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *