Katy Hessel „Historia sztuki bez mężczyzn” Marginesy

Wyciszyć męski hałas.

 

Osiemdziesiąt siedem procent dzieł sztuki w zbiorach osiemnastu największych muzeów amerykańskich stworzyli mężczyźni, a osiemdziesiąt pięć procent – ludzie biali. Czy to nie dziwne? Kobiety artystki nie istniały? Tylko biali są uzdolnieni? Skąd taka dyskryminacja? Może czas przyjrzeć się temu z bliska? Sztuka jest dla wszystkich, więc warto w końcu przełamać mit elitarności sztuki. „Historia sztuki bez mężczyzn” to nowe spojrzenie na sztukę z wyraźnym wskazaniem, że dotychczasowa wiedza jest niepełna.

 

Katy Hessel podkreśla, że czas wyciszyć męski hałas i z uwagą wsłuchać się w historię opowiedzianą przez kobiety. Tylko w ten sposób mamy szanse poznać prawdziwy obraz różnych epok. Przemilczane dzieła kobiet wreszcie uzyskują należny im głos. Wejdźcie do tajemniczego świata, w którym sztuka uzyskuje zupełnie inny wymiar.

 

Przez bardzo długi czas sztuka kobiet była traktowana po macoszemu, bo jeśli już była, trzeba było ją przemilczeć. Tymczasem kobiety tworzyły dzieła przełomowe, choć rzadko wychodziły na światło dzienne. Zaciekawieni?

 

W tym zjawiskowym kompendium wiedzy o kobiecej sztuce znajdziecie wiele twórczyń na przestrzeni wieków, od renesansu do współczesności. Ich sylwetki zostały przedstawione z rzetelnością i niewątpliwą fascynacją, co daje się odczuć na kolejnych stronach. Historia sztuki bez mężczyzn ma w sobie cos wyjątkowego. Może to, że nie była dotąd powszechnie znana? A może przez subtelność przekazu wielu kobiecych dzieł? Samo przeglądanie tej książki jest ogromną przyjemnością, a zagłębienie się w tekst to niecodzienna podróż przez epoki, kraje, tradycje. Perełka wśród albumów z zakresu historii sztuki. Wyjątkowa.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 504
ISBN: 978-83-6785-909-7
Przekład: Małgorzata Glasenapp
Premiera: 15 maja 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *