Jacek Galiński „Kółko się pani urwało” W.A.B

kolko-sie-pani-urwalo

Tupet do bycia sobą.

 

Dynamiczna komedia kryminalna o żywiołowej staruszce, która nie miała za grosz cierpliwości na oczekiwanie w kolejce do ortopedy, za to iskrą bożą był jej zadziwiający szósty zmysł i tupet do bycia sobą. A to, uwierzcie, może być przyczyną wielu niepokojących zdarzeń. Wszystko zaczęło się od tej przeklętej promocja na kurczaki w hipermarkecie oddalonym o kilkanaście przystanków autobusowych…

 

Zofia Wilkońska to staruszka, która liczy każdy grosz, bo bez tych brakujących, czyli niezaoszczędzonych na promocjach, nie da się przeżyć miesiąca. Do kolejnej emerytury daleko, a do garnka coś przecież włożyć trzeba. Nawet, jeśli mieszka się samemu. Cóż, nie zawsze polowanie na promocję jest udane. W dodatku, jedno z nich kończy się totalnym zaskoczeniem. Otóż, ktoś włamał się do mieszkania staruszki, sprofanował galowy mundur po nieocenionym mężu i zostawił ślady jednoznacznie wskazujące na sprawcę. Co prawda policja w osobie Sobieszczańskiego, dla wygody starszej pani zwany Borewiczem, nie widzi powiązania, ale Zofia bierze sprawy w swoje ręce i postanawia sama rozprawić się z rzezimieszkiem. Okazuje się, ze jej plan jest nieco zawodny, a im głębiej wchodzi się w las przestępczego światka, tym więcej wykrzywionych drzew. Oj, będzie się działo!

 

Dynamizm, ogromne poczucie humoru, doskonałe wczucie się w pierwszoosobową, kobiecą narrację i zawrotne tempo akcji. To lubię! Nie sposób przejść obojętnie wokół tej książki. Pomysł na fabułę jest tu doskonały, a finał godzien wytrawnego pisarza. Galińskiemu należą się wielkie brawa za dystans do rzeczywistości i ten pazur, który dodaje rumieńców życiu staruszków, często postrzeganych dość stereotypowo. Zofia Wilkońska to świetna panna Marple znad Wisły. Dawno się tak dobrze nie bawiłam przy powieści. Kto nie przeczyta, ten niech żałuje!

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-2806-362-4
Premiera: 3 kwietnia 2019

Podziękowania dla Wydawnictwa W.A.B.

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Komedia kryminalna ze staruszką…Może być ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *