Zenon Gierała „Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek. Polskie tradycje ludowe” Jedność

szczodraki

Nasze korzenie.

 

Zaczarowany świat dawnych lat to przede wszystkim folklor i tradycje ludowe. Dla jednych to mało ważne obrzędy, które dawno odeszły w niepamięć, dla drugich ciekawostka ubarwiająca lokalny świat. Dla wszystkich powinny być drogowskazem wyraźnie określającym kierunek, z którego pochodzimy. Jeśli zatracimy pamięć o obrzędach, wierzeniach i tradycjach ludowych, będziemy ubożsi o różnorodność naszych korzeni.

 

Kiedyś wieś żyła w zgodzie z naturą i w rytmie pór roku. Właśnie tak ułożona jest ta książka. Zaczyna się ciekawie, bo od wyjaśnienia pochodzenia nazw miesięcy oraz przepowiedni na kolejne miesiące pór roku. Potem są opisane obrzędy, te znane i te zupełnie zapomniane, a nawet egzotyczne jak na nasz kraj. Kto by pomyślał, że w półpościu ludzie tłukli garnki i przestawali jeść gotowane potrawy? Albo że dzień świętego Lejka, czyli śmigus-dyngus, przywędrował do nas z Azji? Warto zajrzeć do kartek ludowego kalendarza i poznać wiele ciekawych legend związanych z różnymi tradycjami. Są też i zagadki, na które warto odpowiedzieć. Oj, będziecie zaskoczeni.

 

Warto dbać o polskie tradycje ludowe, bo w nich tkwi nasza wyjątkowość. Pamięć o nich daje nam obraz naszych korzeni. Teraz od nas zależy czy przekażemy tę wiedzę kolejnym pokoleniom.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 200
ISBN: 978-83-814-4129-2
Premiera: 24 kwietnia 2019

Podziękowania dla Wydawnictwa Jedność.

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Warto przeczytać. Wpisuję na listę poszukiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *