Charles Dickens „Opowieść o dwóch miastach” Zysk i S-ka

opowiesc-o-dwoch-miastach

Miłość w cieniu rewolucji.

 

Dwa miasta – Londyn i Paryż. Dwóch głównych bohaterów – Sydney Carton, prawnik i Karol Darnay, arystokrata. Jedna kobieta obdarzona uczuciem obu mężczyzn – Lucie Manette, córka doktora Aleksandra Manette’a, który po niesłusznym wyroku opuścił ponure mury Bastylii i zaczął nowe życie w Anglii. Brutalność, rewolucja i gilotyna. Nie sposób odłożyć książki na bok, choć ilość stron zapewnia, że nie wystarczy na nią jeden wieczór. W cieniu rewolucji kwitnie miłość, nadzieja i wiara. Nie brak też miejsca na cierpienie, zwątpienie i mroczne dramaty. Wybierzcie się w podróż do Londynu i Paryża z końca osiemnastego wieku. To niezwykłe doświadczenie.

 

„Wszystko było przed nami i nic nie mieliśmy przed sobą”

 

Młodość ma swoje prawa, bez względu na czasy, w których się żyje. Nie dziwi, że młodzi w obliczu rewolucji nie myśleli o umieraniu, lecz o życiu. Jakkolwiek brutalne by ono miało być. Akcja powieść zaczyna się w 1775 roku, a kończy na rewolucji francuskiej. Rozgrywa się równolegle w dwóch metropoliach – w Londynie i w Paryżu. Jest motyw wędrówki w poszukiwaniu lepszego bytu. Jest przewrotność losu i zaskoczenie. Nie brakuje krwi, bólu i cierpienia. Znajdziecie tu ubóstwo, dyskryminację, zło i sprawiedliwość. Droga do prawdy będzie wyboista, ale konieczna do przejścia, bo nadzieja umiera ostatnia, nawet wówczas, gdy przeznaczeniem jest gilotyna.

 

Charles Dickens uważał swą „Opowieść o dwóch miastach” za najlepszą w dorobku i nie sposób się z nim nie zgodził. Wykreował mocne postacie, wyraziste tło społeczno-polityczne i przedstawił emocje i uczucia w charakterystyczny dla siebie sposób. Coś trzeba przemyśleć, aby przejść duchową przemianę. Innym razem to jednostka będzie miała wpływ na postawy ludu. Są ikony i symbole, choć początkowo nikt o to by ich nie podejrzewał.

 

„Wspaniały temat do rozważań daje zdanie, że człowiek stanowi nieprzeniknioną zagadkę dla wszystkich innych ludzi”

 

Powieść jest niezwykle plastyczna, bez trudu przenosimy się do opisywanych czasów i zdarzeń. Autor przekonująco prowadzi czytelnika za rękę i funduje mu ogrom różnych przeżyć. Szereg metafor, porównań i myśli zachęcają do głębszej analizy każdej strony. Tak, tę powieść warto czytać niespiesznie, choćby po to, by wydobyć jej esencję, może niewidoczna na pierwszy rzut oka.

 

„Opowieść o dwóch miastach” to klasyka literatury światowej, więc warto się nad nią pochylić. Odwołuje się do głębokich pokładów ludzkiej wrażliwości, uczy empatii i tolerancji. Ma w sobie jakiś niewidoczny i bardzo silny magnes, dzięki któremu chłonie się treść niczym boską ambrozję. Gorąco polecam.

 

Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 600
ISBN: 978-83-8202-570-5
Tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel
Premiera: 31 maja 2022

zysk i ska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *