Joanna Jurgała-Jureczka „Na gorącym uczynku” Zysk i S-ka

na-goracym-uczynku

Pod woalem niedopowiedzenia.

 

Gdzieś jest linia demarkacyjna, która oddziela to, co wydaje się realne, od tego, co fantastyczne i to, co powszechnie znane, od tego, co pozostaje w sferze nieodkrytej.

 

Joanna Jurgała-Jureczka zagląda tam, gdzie nie sposób było zajrzeć. Odkrywa nieznane fakty z życia artystów i postaci znanych ze szkolnych lekcji. Odsłania tajemnice, dzięki którym krew krąży znacznie szybciej, zaś adrenalina osiąga wysoki poziom. Bo Konopnicka zapatrzona w kobietę, albo Przyboś zakochany w uczennicy, muszą wywoływać emocje. Przy okazji chce się lepiej poznać twórczość przywołanych postaci i zrozumieć przekazaną przez nich treść znacznie głębiej, niż dotąd.

 

Przyłapani na gorącym uczynku są jak żywe postacie z krwi i kości, a przez to staja się bliżsi, mniej posągowi i zwyczajni. W wielu z nich drzemała niepojęta siła, wielu miało niecodzienny dar, z kolei inni bywali zagubieni, nie czuli się za dobrze we własnej skórze. Zebranie takich materiałów o znanych i wybitnych postaciach z historii, było z pewnością niezwykłą przygodą, a dla czytelnika to skarbnica wiedzy o ludziach, którzy w powszechnej wyobraźni są jak ikony.

 

Spotkacie tu Konopnicką, Przybosia, Sienkiewicza, Ochorowicza, Prusa, Mickiewicza, Iłłakowiczówną, Przybyszewskiego, Wyspiańskiego, Asnyka i innych. Książka jest warta uwagi, bo opowiada o znanych ludziach w zupełnie niecodzienny sposób. Czyta się wyśmienicie, aż chce się zgłębić wiedzę o tych postaciach. Autorka ma dar opowiadania o tym, co dotąd było tajemnicze, nieznane, przykryte woalem niedopowiedzenia. Czyni to w wyjątkowo udany sposób. po raz kolejny udowadnia, że ludzie znani z lekcji to zwykli ludzi, z wadami, sekretami, słabościami. Czas, który przeminął, jawi się tu żywy, aktualny, bliski nam. Cudowna podróż do wielu sekretnych zakamarków umysłów i serc wielkich i zwyczajnych ludzi. Godna polecenia książka.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-8202-508-8
Premiera: 15 marca 2022

zysk i ska

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Cała plejada znanych osób. Chciałabym kiedyś dotrzeć do tej książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *