Anthony Summers „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marylin Monroe” Znak Literanova

bogini-tajemnice-zycia-i-smierci-marilyn-monroe

Prawo do błyszczenia.

 

Splątana osobowość Marylin Monroe kryła niebezpieczny potencjał. Beztrosko łamała wszelkie zasady. Miłość do tłumu i potrzeba pochlebstw, a z drugiej strony niesprecyzowany lęk.. kwintesencja kobiecości. Miała romans z wieloma sławnymi osobami, w tym z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Miała prawo do błyszczenia i korzystała z niego pełnymi garściami. Zresztą robi to do dziś.

 

„Nigdy nie chciałam być Marylin – tak po prostu wyszło. Marylin jest zasłoną, pod którą skrywa się Norma Jeane.”

 

Co sprawiło, że właśnie ona zafascynowała świat? Jak wiele zawdzięczała talentowi, urodzie i błyskotliwości, a ile osiągnęła w ramionach kochanków? Fenomen Marylin Monroe trwa do dziś. W otoczce skandalu i histerii kryje się zagubione dziecko, które stało się symbolem seksu i miłości. Za fasadą dumy i sławy była słabość, samotność i obłęd. Aktorski geniusz maskował zachwianą psychikę. Świat ją kochał, tymczasem ona nie potrafiła zaakceptować siebie. Dualizm tej postaci przeraża.

 

Summers ujawnia prawdę o życiu i dwuznacznej śmierci Marylin Monroe. Jej sukces to tajemnica, którą chcieli zgłębić inni, ale nie było to łatwe, gdyż sama Marylin Monroe nie rozumiała siebie. Z jednej strony seksbomba, z drugiej zagubiona dziewczynka, obarczona trudnym dzieciństwem i szybkim kursem dorastania, nie mogła sprostać zwyczajnym ludzkim relacjom. Przyciągała jak magnes, zadziwiała, fascynowała, a jednocześnie była definicją strachu i wyobcowania. Dzięki tej biografii wyłania się prawdziwy obraz ikony kina, bogini show biznesu.

 

Anthony Summers przeprowadził ponad sześćset wywiadów z przyjaciółmi, kochankami, współpracownikami i ludźmi z otoczenia Marylin Monroe i przedstawił obraz, który się z tego wyłonił. 4 sierpnia 2022 roku minęło 60 lat od śmierci ikony kina. Nie sposób jej nie znać, jest wciąż na topie, aktualna, żywa, tuż obok. Istny fenomen życia, choć tego życia było zbyt mało.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 656
ISBN: 978-83-2408-664-1
Premiera: 27 lipca 2022

znaklietranova

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Ciekawa pozycja. I taka gruba. Może kiedyś do niej dotrę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *