Joanna Jax „Saga wołyńska. Głód” Skarpa Warszawska

saga-wolynska-glod

Odnaleźć godność.

 

Głód zabija wszystko. Uczucia, zasady, życzliwość i dobroć. Głodny człowiek staje się jak dziki pies. Nic już się wtedy nie liczy, tylko zaspokojenie głodu. W tej poruszającej powieści o odnajdywaniu resztek godności tam, gdzie nie ma już miejsca na człowieczeństwo, znajdziecie wiele emocji i nadzieję, która umiera ostatnia.

 

Rok 1932 na Ukrainie był początkiem dramatu wielu ludzi. Wielki głód zmienił ludzi w dzikie psy. Nie było już miejsca na człowieczeństwo i wartości moralne. Priorytetem stało się zdobycie kromki chleba i przeżycie kolejnego dnia. Nadia Szewczenko i Wissarion Zinojew walczą o przetrwanie w czasie hołodomoru. Ich czyny niejednokrotnie godne są potępienia i może nie zawsze łatwo je zrozumieć, ale tylko prawdziwie głodny człowiek może zrozumieć uczucia, które kierują wówczas instynktem.

 

Tymczasem w Polsce, we Lwowie, Marta Osadkowska i Marcel Lemański walczą o miłość, choć ta z góry skazana jest na porażkę. Ona jest córką lekarza, on pochodzi z biednej rodziny. Marta szczerze kocha, więc pieniądze nie mają dla niej znaczenia, ale jej rodzina jest innego zdania. Marcel wpakuje się w niemałe problemy, by być bliżej Marty. Czy ich miłość ma szansę? Poznajemy też Andrzeja Osadkowskiego, brata Marty, który kiedyś połączy tę czwórkę młodych ludzi.

 

„Głód” to poruszająca opowieść o miłości i ciągłym szukaniu nadziei, mimo przeszkód, które wciąż stają na drodze bohaterom. Przenosi czytelnika w trudne i wcale nie tak odległe czasy do miejsc na tyglu relacji polsko-ukraińskich. Wiele tu bólu i cierpienia zwykłych ludzi uwikłanych w historię. Młodym nie zabrakło determinacji, żeby szukać szczęścia nawet tam, gdzie o szczęściu nikt już nie mówił głośno.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-6709-339-2
Premiera: 23 marca 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *