Joanna Jax „Nowe życie. Na obcej ziemi” Skarpa Warszawska

na-obcej-ziemi-nowe-zycie

Obietnice bez pokrycia.

 

Prawdziwa miłość musi znaleźć drogę do wspólnej przyszłości. To niejednokrotnie karkołomne zadanie, ale jak żyć bez ukochanej osoby? Los różnie plecie drogi życia, trzeba mieć odwagę, by je rozplątywać i powoli wyjść na prostą. Tylko czy innym spodoba się to nieśmiałe marzenie zakochanych?

 

Budowanie nowego życia zupełnie w innym miejscu, niż te, które dobrze znamy, jest wymagającą grą o przetrwanie. Skończyła się wojna, ale kolejny władca ostrzy sobie zęby na kraj, który ledwie co podniósł się z kolan. Może ludzie uwierzą w obietnice bez pokrycia? Może będą zbyt słabi, żeby mieć kręgosłup moralny? Wśród ludzi szukających własnego kata i kawałka chleba, najłatwiej o zdrajców.

 

Kiedy trzeba było opuścić Wołyń, Nadia, Marta, Wissarion i Marcel przyjeżdżają do Wrocławia, by tu rozpocząć kolejny, może wreszcie w pełni wolny rozdział w życiu. Miało być tak pięknie, a zastali tu gruzowiska, klitki z przeznaczeniem do życia dla wielu rodzin, szczury i biedę. Praca była zależna od tego, w jak dużym stopniu człowiek jest w stanie poddać się propagandzie i żądaniom władzy. Punktem wyjścia było donoszenie na wszystkich. Wielu się temu bezwolnie poddało, ale ci z mocnym kręgosłupem moralnym nie mieli szans na dłuższe przetrwanie. Klepanie biedy było wpisane w ich dalsze życie. Cóż z tego, że niby wojna się skończyła.

 

Nadia z Oleńką, u boku wysoko postawionego Fiodorowa, miały zapewniony spokojny i zacny byt. Jednak młodzieńcza miłość wciąż o sobie przypomina. W dodatku okazuje się, że Wissarion jest całkiem blisko. Zazdrosny mąż z pewnością nie dopuści do ich spotkania, ale czego się nie robi dla miłości. Czy na pewno miłość zwycięża wszystko?

 

Ponurość stalinizmu wywołuje ciarki, nie sposób obojętnie przejść wobec tego tematu. Joanna Jax dobitnie ukazał to, co w tym systemie było najgorsze. Ilu ludzi, tyle charakterów, więc i tu mamy barwny wachlarz zachowań, postaw i decyzji. Jak wiele można zrobić, by przetrwać? Czy długo da się żyć w cieniu miłości? Dla wszystkich, którzy znają „Sagę wołyńską” to absolutny must read! Emocji tu nie brakuje! Gorąco polecam.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-8329-072-0
Premiera: 12 kwietnia 2023

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Jest w planach. Ja już przestałam nadążać za kolejnymi książkami tej autorki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *