Katarzyna Puzyńska „Łaskun” Prószyński i S-ka

Laskun2

Drapieżnie i bez oswajającego głaskania.

 

Policjant podejrzany o zbrodnię? Winny? Niemożliwe! Dlaczego więc ucieka? Puzyńska w kolejnej odsłonie.

 

Dwie kobiety dokonują makabrycznego odkrycia. W domu byłego sędziego leżą dwa ciała, właściciela i nieznanej kobiety, w niecodziennej inscenizacji przyprawiającej o ciarki. Kto zabił i dlaczego to zrobił?

 

Trudno jest opisywać książki Katarzyny Puzyńskiej, gdyż rozbudowana fabuła, doskonała warstwa dialogowa, mylne tropy, napięcie i zaskoczenie są jedyne w swoim rodzaju i trzeba je poczuć na własnej skórze, by przekonać się o tym literackim fenomenie.

 

Szósta odsłona tej autorki jest tradycyjnie bardzo dobra, choć (uwaga!) nieco inna od poprzednich. Subtelne różnice to wprowadzenie większej ilości wątków sensacyjnych i postawienie bohaterów w odmiennej niż zwykle sytuacji. Młodszy aspirant Daniel Podgórski zostaje przeniesiony do brodnickiej komendy, ale nowe stanowisko i awans mają ciemne barwy, gdyż przedmiot znaleziony na miejscu zbrodni obciąża policjanta, a podejrzenia są tym większe, że Podgórski rozpoczyna ucieczkę. Klementyna Kopp również jest na zawodowym zakręcie.

 

Puzyńska nie zawodzi czytelników. Mylne tropy, kierowanie podejrzeń na niewłaściwe osoby i finalne zaskoczenie są na swoim miejscu. Warstwa psychologiczna bohaterów też jest doskonała. Imponujące dialogi i wielowarstwowość wątków to już znak rozpoznawczy tej autorki. Sielski klimat małych miejscowości kontrastuje z niewyobrażalnymi zbrodniami, a teraźniejszość współgra z przeszłością. Jak zwykle jest drapieżnie i bez oswajającego głaskania. Bogatsza niż dotąd warstwa sensacyjna nie umniejsza w niczym całości. Trochę inny kierunek gatunkowy, ale brawa, jak zwykle, w pełni zasłużone.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 832
ISBN: 978-83-8069-357-9
Premiera: 7 czerwca 2016

Zobacz też:

 

„Motylek”

„Więcej czerwieni”

„Utopce”

 

Podziękowania dla Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Brak możliwości komentowania.