Magdalena Witkiewicz „Ballada o ciotce Matyldzie” Filia

ballada-o-ciotce-matyldzie

Dobro powraca.

 

Ciepła, humorystyczna książka o sile przyjaźni, życiowej mądrości i spełnianiu marzeń bez względu na przeszkody stające na drodze. Bo trzeba się delektować każdą łyżeczką ziemskich dni, by dobrze przygotować się na spokojną wieczność. Tak, jak robiła to ciotka Matylda.

 

Niezwykła relacja łączyła Joankę z ciotką Matyldą. Po tym, gdy rodzice dziewczyny zginęli w wypadku, zajęła się nią Matylda, samotna, bezdzietna ciotka, posiadaczka kotki Frędzla. I to właśnie Matylda ukształtowała charakter Joanki, przekazała jej życiową mądrość, by dzielić się dobrem z ludźmi i dostrzegać w nich to dobro, nawet gdy są łotrami. Bo dobro zawsze powraca. Gdy Joanka szykuje się do porodu, Matylda zbiera się na tamten świat. W jej uporządkowanym życiu nawet umieranie jest zaplanowane i dopracowane w każdym calu. Joanka rodzi małą Matyldę, a jej ciotka odchodzi, robiąc miejsce kolejnej Matyldzie, „bo liczba Matyld musi się zgadzać”. I tak Joanka zostaje sama na tym świecie, bo jej mąż Piotr bada skały gdzieś na Spitzbergenie, więc liczyć na niego nie może. Ale! Ciotka Matylda nie byłaby sobą, gdyby zostawiła dziewczynę bez wsparcia, więc szybko w jej życiu pojawia się dwóch osiłków, Przemo i Oluś. Jest też żona Przema Patrycja i ich dzieci. Poza tym Joance przypadło dwadzieścia procent udziału w pewnej piekarni, która wcale piekarnią nie jest. I tu zaczyna się niezwykła opowieść…

 

Polecam tę książkę każdej kobiecie, która kiedykolwiek miała momenty zwątpienia we własne możliwości. Tu znajdziecie przysłowiowego kopa do działania. Książka jest na tyle optymistyczna i pełna dobrej energii, że nie sposób pozostać po niej życiowym malkontentem. Emocje cudnie się równoważą, bo harmonia to jeden z wyznacznikiem życia ciotki Matyldy. To ona jest mentorem, który ma rację, doradza, pociesza i zna wyjście z każdej sytuacji. To ona wydobywa z ludzi pokłady dobra i optymizmu. Znajdziecie tu też motyw zdrady, samotnego rodzicielstwa, tęsknoty i siły przyjaźni. Uwierzycie we własne możliwości i moc spełniania marzeń. Uśmiechniecie się nie raz podczas czytania tej powieści. Zdecydowanie polecam.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-8075-085-2
Premiera: 9 marca 2016

Gorąco dziękuję Magdalenie Witkiewicz i Wydawnictwu Filia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *