Anna Paszkiewicz, Kasia Walentynowicz „Idea” Widnokrąg

idea

Kiedy myśl staje się działaniem.

 

Pouczająca, mądra, pomysłowa książka o tym, jak z idei może zrodzić się działanie. Od działania już tylko krok do wielkich rzeczy. Warto go zrobić, by spełniać swe marzenia, a przede wszystkim być z innymi. Bo samotność nie jest twórcza. Samotność zabija chęć do działania, zamyka w sobie, trzyma w pięści wszelkie marzenia i wywołuje strach, który paraliżuje i sprawia, że człowiek staje się odludkiem.

 

„Ludzie potrzebują innych ludzi. Są jak krople wody. Oddalone od siebie pozostają jedynie małymi kroplami. Dopiero połączone tworzą ocean.”

 

Książka w formie leporello jest przede wszystkim pomysłowa, inna niż wszystkie, przyciągająca uwagę i rozwijająca kreatywność. Tak to już jest, że to, co inne, jest wciągające. Czytające tę książkę nabiera się ochoty na działania, a także na próbę stworzenia czegoś podobnego na inny temat. Leporello dość łatwo wykonać samodzielnie, wystarczy idea. Właśnie! Idea! To ona jest tu królową. Zrodziła się z jednej spontanicznej myśli, a potem przysiadła na ramieniu dziewczynki, która miała tyle smutku w oczach, że nie sposób było ją ominąć. Skąd ten smutek? Z samotności. Dziewczynka mieszkała na jednej z wysp, z której było widać inne wyspy, ale była na niej zupełnie sama. Widziała inne dzieci, niby na wyciągnięcie ręki, a jednak tak odległe. Dzięki idei dziewczynka zapragnęła coś zmienić. W jej głowie zakiełkowało marzenie, które było jak powiew wiosny, piękne, świeże, dające nadzieję. Co było dalej? To trzeba przeczytać!

 

„Idea” jest jedną z tych książek, które łamią wszelkie schematy i przekazują terapeutyczne, mądre treści. Dzięki niej łatwiej pojąć sens bycia razem z innymi ludźmi. Różnorodność przynosi nowe pomysły, ubarwia relację międzyludzkie, daje możliwość rozwoju, cieszy, rozwija i nadaje wielu działaniom niebywałego kolorytu. Warto to docenić, zwłaszcza w popandemicznym czasie, kiedy każdy na własnej skórze miał możliwość poczucia, czym jest izolacja. Warto przeczytać tę książkę ze swoimi pociechami, w różnym wieku, bo walor edukacyjny jest tu ogromny. Nie bójmy się podsuwać tego typu lekturę dorastającym nastolatkom, którym też brakuje kontaktów społecznych. Zamknięcie w wirtualnym świecie ma zły wpływ na rozwój młodego człowieka, więc trzeba im przypominać, że życie polega na kontaktach międzyludzkich i odkrywaniu w innych cudnej różnorodności. Sprawmy, by myśl stała się ideą, z której zrodzi się marzenie i działanie.

 

Oprawa: twarda/leporello
ISBN: 978-83-9660-907-6
Premiera: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *